banner39

Nazarbayev'den kabilecilik uyarısı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, halkına birlik mesajı verirken atalarını tanımaları ancak kabile ayrımcılığına düşmemeleri konusunda uyardı

Asya 15.12.2015, 16:30 15.12.2015, 17:07
Nazarbayev'den kabilecilik uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev’in yılbaşı törenleri öncesi yaptığı konuşmada Kazakları kabile ayrımcılığına düşmemeleri konusunda uyardığı bildirildi.

Novosti-Kazakistan ajansı yayınladı haberde Nazarbayev’in “”Kazaklar atalarını iyi tanımalı, ama kabile ayrımcılığına düşmemeli” sözlerine yer verdi.

Nazarbayev, "Biz Türkler gibi 80 milyon ya da Ruslar gibi 140 milyonluk halk değiliz. Zar zor 11-12 milyona ulaşan Kazaklar eğer kabile ayrımcılığına düşerse toz tuman oluruz. Tarihçilerimiz Kazakları esir almak isteyenlerin önce onları parçaladığını çok iyi bilirler. Biz Anırakay savaşını kazanmak için birleştiğimiz zaman en tehlikeli düşmanımızı bile yenmişiz. Biz o savaşı nasıl kazandık? Çünkü bir ve beraber olduk. Ama bunun tersini yaparak, parça parça olsak, o zaman kesin olarak mağlup olacağız. Tıpkı bugün Libya’da olduğu gibi. Hiçbir düşman Kazakistan'ı ele geçiremeyecektir. Ancak elde ettiğimizi ve başarılarımız korumak için birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız var”dedi.

Nazarbayev konuşmasının devamında Kazakların kendi atalarını bilmek zorunda olduğunu, ancak bu konuda aşırı gitmemeleri gerektiğinin altını çizdi. 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?