Nefreti kışkırtan Rus kanalına soruşturma

Litvanya’nın talebi üzerine, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizle ilgili yayınlarında nefreti ve düşmanlığı kışkırttığı gerekçesiyle İsveç'te kayıtlı Rus RTR-Planeta kanalı hakkında soruşturma başlatıldı

Nefreti kışkırtan Rus kanalına soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Litvanya’nın talebi üzerine, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizle ilgili yayınlarında nefreti ve düşmanlığı kışkırttığı gerekçesiyle İsveç’te kayıtlı Rus RTR-Planeta kanalı hakkında soruşturma başlatıldı.

Litvanya Radyo ve Televizyon Komisyonu (LRTK) Başkanı Edmundas Vaitekunas, Baltık Haber Ajansı BNS’ye yaptığı açıklamada, RTR-Planeta’nın ABD ve NATO’ya karşı nefreti ve düşmanlığı kışkırtan yayınları nedeniyle soruşturulmasını istediklerini söyledi.

Ellerindeki bilgileri İsveçli yetkililerle paylaştıklarını belirten Vaitekunas, İsveç polisinin bu bilgilere dayanarak kanalla ilgili inceleme başlattığını kaydetti.

LRTK, RTR-Planeta’nın Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağıyla ilgili olarak 29 Kasım’da yayımladığı bir programda, NATO ve ABD’ye karşı nefret ve düşmanlığı kışkırtıcı ifadelere yer verildiğini tespit ettiklerini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2016, 16:37
banner53
YORUM EKLE

banner39