banner39

Nepal başbakanı depremi sosyal medyadan öğrenmiş

Nepal'de meydana gelen deprem sırasında Tayland'da olan Başbakanı Sushil Koirala'nın sarsıntıyı Twitter'dan öğrendiği ortaya çıktı

Asya 02.05.2015, 10:01 02.05.2015, 12:56
Nepal başbakanı depremi sosyal medyadan öğrenmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nepal'de 6 binin üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremin etkisi devam ederken, ülke yönetimine yönelik sert eleştirilere neden olan önemli bir detay ortaya çıktı. İddiaya göre, Nepal Başbakanı Sushil Koirala, deprem olduğunu Hindistan Başbakanı Mondi'nin attığı tiwitten öğrendi.

Önceki gün komşu ülke Hindistan'ın Başbakanı Narendra Modi, Yeni Delhi'de düzenlediği bir basın toplantısında Nepal Başbakanı Sushil Koirala'nın depremden sonra kendisine telefon açarak "Depremle ilgili ilk bilgi kaynağım sizin attığınız tweet oldu' dedi" diye konuştu.

Bu açıklama sonrası Nepal'in 76 yaşındaki başbakanı "28 milyonluk bir ülkenin başbakanın ülkesindeki depremi kendi yardımcılarından değil komşu bir ülkenin başbakanının attığı tweetten öğreniyor" denilerek eleştiri yağmuruna tutuldu. Geçen yıl başbakanlık koltuğuna oturan 76 yaşındaki Koirala, depremin olduğu sırada Endonezya'daki bir konferans dönüşü tıbbi tedavi için uğradığı Tayland'ın başkenti Bangkok'daydı. Öte yandan Nepal'in Dışişleri Bakanı Mahendra Bahadur Pandey de Hint haber ajansı IANS'a konuyla ilgili verdiği demeçte iddiayı doğrulayarak "Tweet'i gördükten sonra detayları araştırmaya başladık" dedi. Ölü sayısının 6 bin 260'a ulaştığı Nepal'e ilk yardım ekibi gönderen ülke Hindistan olmuştu.

ÖLÜ SAYISI 6 BİNİ GEÇTİ

Bu arada, Nepal'de geçtiğimiz hafta meydana gelen depremde ölüm sayısı 6 bin 300'e ulaştı. 600 bin bina ağır hasarlı. 2 milyar dolar acil yardıma ihtiyaç var.

Ülkede ölen insan sayısının Morg kapasitesinin çok üstünde olması sebebiyle cesetlerin yakılması için talimat verildi. İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ölü sayısının 6 bin 204 ve yaralı sayısının 13 bin 924 rakamlarına ulaştığını açıkladı.

Nepal maliye bakanı Ram Sharan Reuters'a verdiği demeçte, hastaneler, hükümet binaları ve hasar gören evlerin tamiri için 2 milyon dolar paraya ihtiyaçları olduğunu söyledi, uluslararası yardım kuruluşlarından yardım istedi.

Sharan,“Bu sadece ilk tahminlerdir, hasarın boyutunu değerlendirmek ve yeniden inşa maliyetini hesaplamak zaman alacak” dedi.

Enformasyon Bakanı Minendra Rijal hükümetin ölenlerin ailelerine acil yardım 1.000 dolar acil yardımın yanı sıra defnedilme işlemleri için 400 dolar sağlayacağını belirtti.

BM, sekiz milyon insan için önümüzdeki 3 ay boyunca iki milyon çadır, su ve ilaç ihtiyaçları olduğunu söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?