banner39

Nepal'de ölü sayısı 4 bin 500'e yaklaştı

Nepal'deki depremde şu ana akdar afetten en çok etkilenen Katmandu Vadisi'nde bin 440, ülkenin orta kesimlerinde de 2 bin 589 kişi öldü

Asya 28.04.2015, 10:19 28.04.2015, 10:19
Nepal'de ölü sayısı 4 bin 500'e yaklaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nepal'de cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 4 bin 438'e yükseldi. 

Polis yetkilileri, depremde 8 bin 100'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Laxmi Dhakal, afetten en çok etkilenen Katmandu Vadisi'nde bin 440, ülkenin orta kesimlerinde de 2 bin 589 kişinin öldüğünü açıklandı.

Depremde ve artçı şoklarda 2 binden fazla evin yerle bir olduğunu, binlerce evin de oturulamaz hala geldiğini belirten Dhakal, kırsal kesimde bazı köylerin haritadan silindiğini kaydetti. 

Deprem nedeniyle Hindistan'da 72, Tibet'te de 25 kişi öldü.  

Bu arada sarsıntının Everest'te tetiklediği çığ faciasında ölenlerin sayısı da 18'e yükseldi. 

Turizm Bakanlığı, dağda mahsur kalan 200'den fazla kişiyi kurtarmak için helikopterlerin sürekli sefer düzenlediğini açıkladı. 

Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık 27 milyon nüfusa sahip Nepal'deki 75 idari bölgeden 39'unda 8 milyon kişinin depremden etkilendiğini vurguladı. 

BM, 1,4 milyon kişinin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, çeşitli ülkelerden 20'nin üzerinde tıbbı ekibin depremzedelere yardımcı olmak amacıyla ülkeye gittiğini belirtti. 

Başkent Katmandu'da bazı hastanelerin de hasar gördüğü, yaralıların sokaklara kurulan geçici sağlık birimlerinde tedavi edildiği ifade edildi.

Katmandu'daki UNICEF Ofisi'nin Su, Sağlık Önlemleri ve Hijyen Koordinatörü Anu Gautham, "Depremde evleri yıkılanlar, sokaklarda uyuyor. Durum uzun bir süre böyle devam ederse kolera gibi salgın hastalık tehlikesi ortaya çıkacak" dedi.

Depremin ardından artçı şoklar devam ederken Katmandu'da binlerce kişi, üçüncü geceyi de dışarıda geçirdi. 

Ülkenin bazı bölgelerine hala elektrik verilemiyor. Elektriğin olmaması, arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Ülkede iletişim de büyük güçlükle sağlanıyor. 

Hindistan, enerji hatlarının onarılmasına yardımcı olmaları için Nepal'e mühendislerden oluşan bir ekip gönderdi. 

Uluslararası toplum, 1934'ten bu yana en yıkıcı deprem felaketini yaşayan Nepal'e yardımcı olmak için seferber oldu. Aralarında Hindistan, Çin, Pakistan, Türkiye, ABD ve Kanada'nın da olduğu birçok ülke, arama kurtarma ekipleri ve insani yardım malzemesi gönderdi. 

Sivil toplum kuruluşlarından Handicap International'ın ülke direktörü Sarah Blin, "Tıbbı malzeme, ilaç, koltuk değnekleri ve sedyeye çok ihtiyacımız var. Dünyanın dört bir yanından yardım malzemesi taşıyan uçaklar geliyor. Ancak gönderilen yardımın çok büyük bir kısmı, başkent ve çevresindeki bölgelere dağıtılıyor. Kırsal kesimde çok zor durumda olanlar var" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?