banner39

Nijerya'daki 'çocuk asker' sayısı arttı

Orta Afrikalı güvenlik ve siyaset bilimi uzmanı Chibani : "Nijerya'da çocuk askerlerin sayısının artması Boko Haram'ın Çad Gölü Havzası'ndaki etkisini giderek arttırmasından kaynaklanıyor

Asya 10.08.2015, 15:15 10.08.2015, 15:15
Nijerya'daki 'çocuk asker' sayısı arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Afrikalı güvenlik ve siyaset bilimi uzmanı Sylvain Chibani, Nijerya'da en az 4 bin çocuğun okula gitmek yerine farklı sebeplerden çeşitli gruplar tarafından "asker olarak" kullanıldığını söyledi.

Chibani, AA'ya değerlendirmesinde, Nijerya'nın ilk kez en fazla "çocuk askerin" bulunduğu ülkeler arasında yer aldığına dikkati çekerek bu ülkede çocukların çoğunun ya Boko Haram örgütünün saflarında yer almak ya da örgüte karşı mücadele eden ayrılıkçı grupların yanında savaşmak zorunda kaldığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kısa süre önce yayımladığı rapora değinen Chibani, Nijerya'da "çocuk askerlerin sayısının" 4 bini aştığını ve bu durumun Boko Haram'ın Çad Gölü havzası üzerindeki etkisini giderek arttırmasından kaynaklandığını ifade etti.

Uzman, Nijerya ordusunun nitelikli askere sahip olmadığını, askerlerin Boko Haram ile mücadelede eksik kalması nedeniyle ayrılıkçı grupların çocukları kullandığına vurgu yaparak, "Nijerya ordusu, Boko Haram'a karşı daha etkili oabilseydi birçok ayrılıkçı grup bu yola başvurmazdı, Boko Haram da ortadan kalkardı" dedi.

Nijerya basınında, askerlerin maaşlarının ödenmemesi nedeniyle şikayette bulunduklarına yönelik haberlerin yer aldığına dikkati çeken Chabani, Boko Haram'ın güçlenmek amacıyla çocukları "asker olarak" kullanmasına hükümetin karşı çıkamadığı değerlendirmesinde bulundu.

Chibani, çocukların "asker olmaya" zorlanmasına yol açan durumların ortadan kaldırılması ve ülkelerin ordularını iyileştirmek için adım atması gerektiğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın raporuna göre, Afrika'da çocuk asker sayısının yüksek olduğu ülkelerin başında Demokratik Kongo Cumhuriyeti geliyor, ikinci sırada 4 bin "çocuk asker" ile Nijerya yer alıyor. Nijerya'yı Somali, Güney Sudan ve Sudan takip ediyor. "Çocuk askerlerin" yaygın olduğu diğer ülkeler ise Myanmar, Suriye ve Yemen.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün geçen sene yayımladığı raporda, 14-17 yaşındaki "çocuk askerlerin" casusluk, mutfak işleri için kullanıldığı ve cinsel istismara uğradığı belirtilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?