banner39

Nobelli muhalif lider Arakan konusunda şaşırtmadı

Burmalı Nobel ödüllü muhalif lider Suu Kyi, Arakan Müslümanlarının etnik temizliğe hedef olduğunu inkar eden sözlerinin hatırlatılması üzerine 'Müslümanlar hedef alınıyor. Ancak Budistler de şiddete maruz kalıyor' sözleriyle tarafını belli etti

Asya 29.10.2013, 09:48 29.10.2013, 09:48
Nobelli muhalif lider Arakan konusunda şaşırtmadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nobel Barış Ödülü sahibi Burmalı muhalif lider Aung San Suu Kyi, birtakım temaslar ziyaretler için gittiği Roma'da, İtalyan devletinin en üst düzey temsilcileriyle görüştü. Suu Çii'ye basın toplantısında, Arakan (Rohingya) Müslümanlarının etnik temizliğe hedef olduğunu inkar eden sözlerinin hatırlatılması üzerine, 'Ben, şiddet ve nefretin her türlü şeklini kınıyorum ama sadece belirli bir halkı kınamıyorum' karşılığını verdi.

Suu Kyi, bu konuda sarf ettiği sözler tepkilere yol açtı. Nüfusunun sadece yüzde 4'ü Müslüman olan Burma'da, Arakan eyaletinden sürülen ve işkenceler gören Rohingyalara yapılan zulmü görmezden gelen Suu Kyi, 'orantısız' açıklaması ile dikkat çekti.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Burmalı kadın lider, 'Dünya şunu anlamalı ki, korku sadece Müslümanların olduğu tarafta değil, aynı zamanda Budistlerin de olduğu tarafta yaşanıyor' dedi. Politik cevabıyla Müslümanlara yaptıkları zulüm uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına da giren Budist çeteleri kınamaktan çekinen Suu Kyi, 'Evet Müslümanlar hedef alınıyor. Ancak Budistler de şiddete maruz kalıyor' sözleriyle tarafını belli etti.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?