banner39

banner35

Norveç firmasına Tacikistan'da rüşvet suçlaması

Tacikistan'da bulunan Norveç asıllı firmanın, hakkındaki yolsuzluk yaptığı ve Cumhurbaşkanı Rahmanov'un haksız kazanç elde ettiği iddiaları üzerine Norveç meclisi araştırma yapmaya başladı

Asya 08.03.2016, 17:10 08.03.2016, 17:31
Norveç firmasına Tacikistan'da rüşvet suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Norveç’in Norsk Hydro şirketi, offshore bölgesinde kayıtlı ve Tacikistan’daki faaliyetlerini düzenleyen “Talko Management Ltd” şirketi ile olan ilişkisi hakkındaki tüm belgeleri Tacikistan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na sundu.

Norsk Hydro şirketi, Tacikistan’daki faaliyeti çerçevesinde bu ülkenin mevcut yasa ve işletme kurallarına uygun hareket ettiğini savunarak ve faaliyetlerinin kurallara aykırı olmadığını öne sürdü.

Geçtiğimiz pazar, Norveç medyası, meclisin Norsk Hydro şirketinin "Tacik Alüminyum Şirketi" ile işbirliğinde aracılık yapan “Talko Management Ltd” şirketi ile ilişkilerini denetleyeceği haberini yayınlamıştı. Medyada yer alan haberde “Talko Management Ltd. Şti.”nin dünyanın rüşvet batağına batan ülkesi olan Tacikistan’da Alüminyum üretimi ve ticareti alanında çok geniş yetkilere sahip olduğu vurgulandı.

Norveç meclisi araştırmasında, Norsk Hydro ve Talko Management Ltd şirketleri ilişkilerinde "Bir devlet şirketine ait faaliyetlerinde yer alması gereken şeffaflığın eksik olduğunu" iddia edildi.

20 yıldır süren ikili ticari ilişkide, Norveç şirketinin vergilerden muaf tutulan ve sahiplerinin ismi açıklanmayan şirketlerle işbirliği yaptığından şüpheleniliyor. Norsk Hydro şirketi ise bu konuların sözleşmelerin şartlarına uygun olarak yerine getirildiğini savunuyor.

Basında çıkan haberlere göre, Norveç meclisi disiplin komitesi direkt olarak Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov’un “Norsk Hydro” ile işbirliğinden bizzat kendi zenginliğini artırdığı konusunu araştırıyor.

Tacikistan'daki, Norsk Hydro şirketinin piyasa fiyatlarında çeşitli ürünler satın aldığı biliniyor. Ancak bu şirket Tacikistan Cumhurbaşkanı ile hiçbir ticari ilişkide bulunmadığını savunuyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?