Norveç, Rusya sınırını zırhlılarla güçlendiriyor

Norveç, artmakta olan Rus tehdidine karşı koymak için Arktik'in kuzeyindeki sınırı güçlendiriyor.

Asya 15.10.2017, 13:11 15.10.2017, 13:11
Norveç, Rusya sınırını zırhlılarla güçlendiriyor

Norveç, artan tehditlere karşı koymak için Rusya ile Arktik sınırına takviye olarak güçlendirilmiş zırhlı birlikler göndermeyi ve daha fazla tank ve topçu almayı planlıyor.

Savunma Bakanı Ina Eriksen Söreide, 13 Ekim Cuma günü yaptığı açıklamada, doğrudan Rusya’yı işaret etmese de "güvenlik durumunun daha karmaşık ve daha az öngörülebilir hale geldiğini" ifade etti.

Norveç ve diğer yakın ülkeler, özellikle de Kırım'daki saldırganlık ve bölgedeki hava ve deniz kuvvetleri manevralarından sonra Moskova'nın hırslarından giderek daha çok endişe duymaya başlıyor.

Norveç'in planı zırhlı birimlerin Porsanger bölgesinde Rusya ile de sınırları olan Barents Denizi'ne uzanan uzun bir fiyortun kenarına konuşlandırılmasını öngörüyor.

Plan ayrıca, bu bölge ve güneydeki diğer yerler için toplar ve uzun menzilli hassas silahların alımını da içeriyor.

Söreide, “Ülkemizin her yerini koruyabilmeliyiz ... Bu, kuzeyde özel bir sorumluluğumuz olduğuna dair açık bir işarettir” dedi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz Haziran ayında Rusya, Norveç topraklarında ABD deniz kuvvetlerinin varlığını genişletme kararının ilişkileri kötüleştireceğini ve NATO'nun kuzey kanadındaki gerginliği artıracağını söylemişti.

Norveç hükümeti 21 Haziran'da, Ocak ayında ülkeye konuşlandırılan 330 ABD deniz piyadesinin 2018 yılı sonuna kadar ülkede kalacağını duyurmuştu. Başlangıçta 1 yıl olarak düşünülen süre böylece iki katına çıkmıştı.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?