banner39

NSA ve GCHQ gizlice Kaspersky'i takip etmiş

ABD ve İngilterenin yıılardır Rus antivirüs yazılım firması Kaspersky’nin çalışmalarını takip ederek bir malware geliştirip geliştirmediğini araştırıyormuş.

Asya 23.06.2015, 12:07 23.06.2015, 12:07
NSA ve GCHQ gizlice Kaspersky'i takip etmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve İngiltere İletişim ve İstihbarat Kurumu’nun (GCHQ), dünya çapındaki pek çok güvenlik yazılımı firmasını işleyişini tanıyıp kendi çıkarına kullanmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Yazılım firmalarının başında ise Rus siber güvenlik firması Kaspersky geliyor. Eski NSA analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeleri haberleştiren The Intercept sitesi, NSA ve GCHQ’nun Kaspersky Lab ve benzeri güvenlik yazılımı firmalarını çökertmeye çalıştığını yazdı. NSA’in kanunsuzluklarının ortaya çıkarılması için Snowden’la işbirliği yapan eski Guardian gazetesi yazarı Glenn Greenwald’ın kurduğu sitenin açıkladığı belgelere göre, toplamda 23 firma hedef alındı.

Proje CAMBERDADA’ adını verilen ve resmi korsanlık operasyonlarında bu firmaların bir adım önünde yer almak için hazırlanan planın odak noktası ise Rus Kapsersky Lab firmasıydı. Nitekim GCHQ imzalı bir belgede, “Kaspersky gibi kişisel güvenlik ürünleri faaliyetlerimize engel çıkarmaktadır. Bu sebeple yazılımlarının mantığını anlamamıza yarayacak tersine mühendislik işlemlerinin uygulanması ve gelecekteki faaliyetlerimizi tespit etmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer alıyordu. GCHQ ayrıca bunu yapabilmek için 7 Temmuz 2008’den 7 Ocak 2009’a kadar İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yasal izin istedi, çünkü normal şartlarda tersine yazılım faaliyetlerinin kanun dışı olduğunu kurum yetkilileri de biliyordu.

Diğer taraftan NSA, faaliyetlerini daha çok söz konusu güvenlik firmalarının açığını yakalamaya, müşterilerin bilgilerine erişmeye ve firma çalışanlarının birbirine gönderdiği e-postalara ulaşmaya yoğunlaştırdı.

Yine The Intercept’e konuşan Kaspersky yetkilileri, “Hükümete ait kurumların, kaynaklarını meşru düşmanlarla mücadele etmek yerine güvenliği sağlamaya çalışan bizlere harcaması endişe verici. Nihai kullanıcılarımızı her tür düşmandan korumak için sıkı biçimde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?