banner15

Nükleer Zirve'ye iki nükleer güç katılmadı

ABD'nin başkenti Washington'da iki gün sürecek Nükleer Güvenlik Zirvesi bugün başladı. Zirveye 50'den fazla ülke davet edilirken iki nükleer güç Rusya ve Pakistan liderleri bu zirveden uzak durdu

Nükleer Zirve'ye iki nükleer güç katılmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen dördüncü Nükleer Güvenlik Zirvesi, iki nükleer sahibi ülkenin katılımı olmadan başladı.

Nükleer zirveye katılmayan ülkelerden Rusya, sahip olduğu binlerce nükleer füzeyle dikkat çekiyor. Batı ile ilişkilerinde soğuk bir dönem yaşayan Rusya, nükleer konularda işbirliği yapmaktan kaçınıyor.

Rusya 2014 Kasım'ında, 2016'daki Nükleer Zirve'yi boykot edeceğini duyurmuştu. Rusya'nın bu kararından sonra ABD Kongresi de nükleer malzemelerin güvenliği için Moskova'ya para yardımını kesmişti.

VE PAKİSTAN...

Nükleer güce sahip önemli bir ülke olan Pakistan da, bu zirveye başkan düzeyinde katılmıyor. Daha önce zirveye katılması beklenen Navaz Şerif, Lahor'daki intihar saldırısı sonrası, gezisini iptal etmişti. Pakistan'ı zirvede dışilişkiler sekreteri Aziz Çaduri temsil ediyor.

Batılı uzmanlar, Pakistan'ın nükleer programının, dünya için büyük bir tehlike oluşturduğunu iddia ediyor. Yine Batılı uzmanlar, ısrarla, siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Pakistan'da, nükleer silahların terör gruplarının elinde geçme ihtimalinin çok yüksek olduğu imajını pompalıyor. 

Aziz Çaduri, zirve öncesi yaptığı açıklamada, ülkesinin bugüne kadar hiçbir şekilde nükleer ihlal gerçekleştirmediğini ve programın tüm dünya için güvenli olduğunu vurgulamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın "Nükleer silahların yok edilmesi" sloganıyla yola çıktığı zirvede, iki gün boyunca nükleer silah yapımında kullanılan maddelerin aşırılık yanlısı grupların eline geçilmesinin önlenmesi konuşulacak. Washington’da 52 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra bazı uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de katıldığı ve iki gün sürecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde radyoaktif madde stoklarının nasıl azaltılacağı ve nasıl daha güvenli halde tutulacağı sorularına da cevap aranacak.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 17:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48