Obama, APEC Zirvesi için Çin'e gitti

ABD Başkanı Obama, APEC zirvesine katılmak için Çin'e gitti

Obama, APEC Zirvesi için Çin'e gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Örgütü Zirvesi'ne katılmak için Çin'in başkent Pekin'e gitti. 

Obama'yı, Başkent Uluslararası Havaalanı'nda Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi başta olmak üzere, Çinli ve ABD'li yetkililer karşıladı. Obama, zirve kapsamında gittiği Pekin'de üye ülke liderleriyle bazı ikili görüşmelerde bulunacak ve APEC CEO toplantısında konuşma yapacak.

Toplantının ardından Obama, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in APEC üye ülke liderleri onuruna verdiği akşam yemeğine katılacak. Zirve çerçevesinde üye ülkelerin liderleri yarın APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı'nda buluşacak. Obama yarın yapılacak APEC liderler zirvesi toplantılarının ardından Çin Devlet Başkanı Şi ile bir araya gelecek.

Obama, Çin’deki görüşmelerin ardından Uzak Doğu Zirvesi ve ABD-ASEAN Toplantısına katılmak üzere Burma’ya geçecek. Buradaki toplantıların ardındansa Avusturalya’ya gidecek olan olan Obama G-20 Zirvesine katılacak.

APEC, Asya-Pasifik Topluluğu arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla 1989 yılında kuruldu. Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya, Singapur, Tayvan, Tayland, ABD ve Vietnam, örgütün 21 üyesini oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 12:52
banner53
YORUM EKLE

banner39