banner15

Obama, APEC zirvesinde gemi sözü verdi

ABD Başkanı Barack Obama, katıldığı Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'nde Filipinler'e denizlerdeki güvenliğini artırması için iki gemi daha göndereceklerini açıkladı.

Obama, APEC zirvesinde gemi sözü verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'ne katılmak için Filipinler'de bulunan Obama, ABD ile Filipinler arasındaki ittifakın "bozulmaz" olduğunu ifade etti.

Filipinler'i ikinci kez ziyaret eden Obama, GMA News'e verdiği röportajda Filipinler'e gönderecekleri gemilerden birinin kara sularının haritasını çıkarmaya yardımcı olacağını, diğerinin de devriye gezeceğini belirtti.

"ABD'ye her konuda güvenebilen müttefikimiz Filipinler'i savunmak, boynumuzun borcudur" diyen Obama, "Bizim ortak bir taahhüdümüz var. ABD'nin taahhüdü, bölgede güvenliği sağlamak" şeklinde konuştu.

ABD'DEN 119 MİLYON DOLAR DESTEK

Beyaz Saray'dan bugün yapılan açıklamada da ABD'nin bütçeden Filipinler, Vietnam, Endonezya ve Malezya'ya 119 milyon dolar destek ayıracağı belirtildi.

Açıklamada, "Müttefiklerimizin ve ortaklarımızın kendi kıyı sularındaki tehditlere karşılık vermesi ve bölgede daha geniş deniz güvenliğini sağlamak için deniz güvenliği kapasitesini artırıyoruz" denildi.

ABD, daha önce de Sahil Güvenliği'ne ait BRP Gregorio del Pilar fırkateynini 2011'de Filipinler'e bağışlamıştı.

Petrol, doğal gaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip Güney Çin Denizi'ndeki ada ve adacıklar, Tayvan, Çin, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler arasında uzun süredir tartışma konusu. Bölge ülkeleri, adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hak iddia ediyor. Çin, 1948'de yayımlanan "Dokuz Çizgili Harita"ya dayanarak, Güney Çin Denizi'nin yaklaşık yüzde 80'inin kendi karasuları olduğunu iddia ediyor. Tayvan ve Filipinler de aynı şekilde bölgenin kendilerine ait olduğunu savunuyor. ABD de Çin'i bölgeyi askerileştirmekle suçluyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 16:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35