Obama: BM olmasa da müdahale ederiz

Obama, buradaki konuşmasında kimyasal silahın Suriye'de kullanıldığı konusunda herkesin görüş birliğine vardığını söyledi. Obama, BM kararı olmasa da harekete geçeceklerini açıkladı

Obama: BM olmasa da müdahale ederiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Rusya'daki G-20 zirvesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Obama, Suriye'ye müdahale konsunda BM kararı olmadan da hareket edebileceklerini söyledi. Obama, yapılacak müdahalenin kısa ama etkili bir şekilde olacağını vurguladı.

Barack Obama, buradaki konuşmasında kimyasal silahın Suriye'de kullanıldığı konusunda herkesin görüş birliğine vardığını söyledi.

Obama, BM kararı olmasa da harekete geçeceklerini ifade ederek, "BM Güvenlik Konseyi bu konuda felce uğramıştır. Kimyasal silaha karşı uluslararası mukabele gerekli. Bir ülke kimyasal silah kullanıyorsa bunun bedelini ödemelidir." dedi.

ABD halkının kendisini savaşları bitirmek için seçtiğini bildiğini belirten Barack Obama, son bir kaç yıldırı ABD halıkını savaşlardan korumaya çalıştığını kaydetti.

Obama, Putin ile Suriye konusunda fikir ayrılığı yaşadıklarını vurgulayarak, "Putin'e Suriye konusunda görüş birliğine varmak zorunda değiliz, dedim" diye konuştu.

Suriye'nin çevresindeki ülkelere zarar verebileceği konusuna da değinen Obama, böyle bir durumda anında müdahalede bulunacaklarını söyledi.

Salı günü Beyaz Saray'dan ABD halkına sesleneceğim.

Obama, Suriye ile ilgili gelişmeler konusunda Salı günü Amerikan halkına yönelik bir konuşma yapacağını belirterek, "Suriye'ye karşı uluslararası düzeyde eyleme geçmeyi tercih ederim" dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 18:16
banner53
YORUM EKLE

banner39