banner39

Obama: Esad durdukça savaş bitmez

APEC Zirvesi'nde konuşan Obama, Suriye iç savaşının ancak Beşar Esad'ın gitmesiyle mümkün olabileceğini savundu. Obama, "Esad durdukça savaş bitmez" dedi.

Asya 19.11.2015, 11:07 19.11.2015, 11:07
Obama: Esad durdukça savaş bitmez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Antalya'daki G20 zirvesinde Erdoğan ve Putin'le görüşen ABD Başkanı Obama, Suriye krizi hakkında yaptığı yeni açıklamada, "Beşar Esad'ın gitmesi gerektiği"ni söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama Asya Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) için gittiği Filipinler’in başkenti Manila’da Suriye krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Obama, “Esad iktidarda olduğu sürece Suriye’deki iç savaşın biteceğini öngörmüyorum” dedi.

Obama’nın, hafta sonu düzenlenen Antalya'daki G20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin'le birebir görüşmelerin ardından bu açıklamayı yapması dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Viyana’da yapılan Suriye görüşmelerinin ardından 6 ay içerisinde geçiş hükümetinin kurulacağını söylemişti.  Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 17 ülkenin katıldığı görüşmelerden Esad'ın geleceğine ilişkin bir uzlaşma çıkmazken 18 ay içinde Suriye’de bir seçim yapılması isteğinde mutabık kalınmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?