Obama ile Putin APEC'te ayaküstü görüştü

Putin ve Obama'nın Çin'de devam eden APECE zirvesi sırasında birkaç kez kısa görüşmeler yaptı

Obama ile Putin APEC'te ayaküstü görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Obama'nın Çin'de devam eden Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Teşkilatı zirvesi sırasında birkaç kez kısa görüşmeler yaptıkları bildirildi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, basına yaptığı açıklamada, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (APEC) zirvesi için Çin'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama'nın program arasında birkaç kez "kısaca" görüşme fırsatı yakaladığı söyledi. Peskov, görüşmelerde Ukrayna, Suriye ve İran konularının yanı sıra ikili ilişkilerin değerlendirildiğini ifade etti.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes da Obama'nın, Vladimir Putin ile geniş çaplı bir görüşmesinin henüz gerçekleşmediğini, ikilinin "ayak üstü kısa temasları" olduğunu kaydetti.

Daha önce Kremlin ve Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Putin ve Obama'nın ikili görüşmesinin planlanmadığı ancak APEC ve G20 platformlarında "ayak üstü" görüşebilecekleri belirtilmişti.

Asya-Pasifik Topluluğu arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla 1989 yılında kurulan APEC'e üye ülkelerin liderlerinin zirvesi Çin'de devam ediyor.

APEC üyeleri Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya, Singapur, Tayvan, Tayland, ABD ve Vietnam olarak sıralanıyor. Dünya ticaret hacminin yüzde 44'ünü oluşturan örgüt, aynı zamanda dünya gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 55'ine ve dünya nüfusunun yüzde 40'ına sahip.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 11:38
banner53
YORUM EKLE

banner39