banner39

Obama'dan Hamaney'e 6 mesaj

ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Erdoğan aracılığıyla İran'ın dini lideri Ayetukllah Hamaney'e 6 mesaj gönderdi.

Asya 08.04.2012, 23:52 09.04.2012, 15:58
Obama'dan Hamaney'e 6 mesaj

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Kore'de düzenlenen Nükleer Zirve'de ABD Başkanı Barack Obama ile biraraya gelmiş, ikili yaklaşık 2 buçuk saat görüşmüştü. Erdoğan, Kore dönüşünde İran'ı da ziyaret etmiş ve 29 Mart'ta İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile bir göüşme gerçekleştirmişti.  

Habertürk'ün haberine göre İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen DEBKA, internet sitesinde Erdoğan'ın, Hamaney ile görüşmesinde Obama'nın 6 mesajını ilettiğini iddia etti. DEBKA, bu iddiasını İranlı kaynaklara dayandırdı  

Obama'nın Seul'deki görüşmede Erdoğan'a verdiği ve Erdoğan tarafından da Hamaney'e iletilen 6 mesaj şöyle;

1- Tahran yönetimi nükleer görüşmelere ciddi ve taviz vermeye hazır bir biçimde gelmeli

2- İran'ın olumsuz tavrı,  perde arkasında yürütülen İran-ABD müzakerelerinin, resmi müzakerelerin içine alınmasına neden olur. (Yaptırımların azaltılmasını sağlayacak gayri resmi görüşmeler sona erer) Obama ayrıca Erdoğan'dan, eğer Hamaney kabul edilmez buluyorsa,  Rusya ve Çin liderlerinin bu şekilde devam etmeyi kabul ettiklerini bildirmesini de istedi.

3- Yapılacak anlaşma, Hamaney'in varolan tesislerin ortadan kaldırılması olmasa da programın durdurlmasını taahüt etmesini gerektirmektedir. Hiç bir yeni projeye başlanmamalı ve tüm nükleer ilerlemeler durdurulmalıdır.

4- Obama, Erdoğan'dan kişisel bir mesaj göndermesini de istedi. Hamaney'in yılbaşı konuşmasında yaptığı "nükleer silahımız yok ve olmayacak" açıklamasından etkilendiğini belirten Obama, Hamaney'in bir başka konuşmasına da yanıt verdi. Hamaney Meşhed'de yaptığı konuşmada "eğer Amerikalılar İran ulusunu yoketme tehdidinde bulunuyorlarsa ölümcül bir hata yapmaktadırlar" demişti. Erdoğan aracılığıyla Obama, ABD'nin böyle bir niyetinin olmadığını belirtti.   

5- Tahran, Amerikan karşıtı söylevlerden ve ABD'yi 'Büyük Şeytan' olarak tanımlamaktan vazgeçmeli. İran'dan ve İranlı liderlerden, ABD karşıtı hükümet politikalarının değiştiğine dair gelecek tutum değişikliği mesajları, Obama tarafından derin bir takdirle karşılanacaktır.

6- ABD yönetiminin İran'ın nükleer programı ile Suriye krizi konularındaki stratejileri birbirleriyle bağlantılıdır. Bu yaklaşım, bugüne dek Suriye'ye Arap ve Batılı bir müdahaleyi engellemiştir. Washington, Moskova, Pekin, Tahran ve Birleşmiş Milletler'in Suriye krizinde gösterdikleri ortaklık, İran'ın nükleer programı konusundaki çatışamayı sona erdirmede de başarılı olacaktır.    

HAMANEY CEVAP VERMEDİ

DEBKA, İran'lı kaynaklarına dayanarak Hamaney'in Obama'dan gelen mesajlara şu ana kadar cevap vermediğini de belirtti.

TÜRKİYE'YE TEPKİ

Aynı kaynaklar, Tahran yönetiminin Ankara'ya tepki olarak, nükleer görüşmelerin İstanbul'da yapılmasını da reddettiğini ileri sürdü.

 

banner53
Yorumlar (2)
Hakan Sarıkaya 9 yıl önce
Söz konusu 6 maddenin içeriğine baktığımızda, Emperyalist bir söylem hakim. Bu mesajı götüren kişi-ki ben böyle olduğuna inanmıyorum- de emperyalizme hizmet eden bir duruma düşmüştür. Bunun kabul edilmesi bir müslüman için zuldür. zuldür. zuldür. mesaj taşıma işi çok daha büyük bir zuldür....
Hakan Sarıkaya 9 yıl önce
Lütfen, müslümanları rencide edici bir durum olduğunu göremiyorumuyuz. Eğer böyle bir durum varsa. İran'ın Türkiye'ye yönelik tavırlarında % 100 haklı değil mi?
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü