banner39

Obama'nın Malezya ziyaretinin yankıları sürüyor

ABD başkanı Obama'nın Malezya'ya düzenlediği üç günlük resmi ziyaretin yankıları ülkede devam ediyor. Malezya'nın diğer önemli gündemi ise kayıp yolcu uçağının hala bulunamaması

Asya 30.04.2014, 10:50 30.04.2014, 11:37
Obama'nın Malezya ziyaretinin yankıları sürüyor
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama'nın üç gün süren Malezya ziyaretinin yankıları devam ediyor.

Malezya hükümeti ve ülkedeki iş çevreleri imzalanan 2 milyar dolarlık ticaret anlaşmasından duydukları memnuniyeti vurgularken, sivil toplum çevreleri de Obama ile yaklaşık bir saati bulan görüşmelerinde ülkede yaşanan insan hakları ihlalleri, dini azınlıkların gördükleri baskılar, basın özgürlüğü, seçimlerde iddia edilen usulsüzlükler ve muhalefet lideri Enver İbrahim'in yargılanması gibi konuları gündeme getirdiklerini duyurdular.

Obama'nın Enver İbrahim'le görüşmemesine rağmen, Obama'nın yardımcısı Susan Rice'in İbrahim'le görüşmesi de olumlu karşılandı. The Wall Street Journal ise, Obama'nın Enver İbrahim'le görüşmemesini ve Malezya Başbakanı Necib bin Rezak'la yaptığı görüşmede, ülkedeki sivil hayatta meydana gelen aksaklıkları dile getirmemesini eleştirdi.

Obama'nın basın açıklamasında ve Malaya Üniversitesi'nde yaptığı kouşmada üstü kapalı olarak insan hakları ve özgürlükler gibi konulara değinmesinin ardından, Malezya hükümetinden cevap gecikmedi. Malezya içişleri bakanı Ahmed Zahid Hamidi, Malezya hükümetinin Malay olmayanlara da eşit davrandığını ve halk arasında herhangi bir ayrım yapmadığını ifade etti. Hamidi, Malay'ların ülkedeki diğer etnik gruplarıdan daha iyi imkanlara sahip olduğu algısının bir ön yargıdan kaynaklandığını dile getirdi.

Ancak ülkede "Bumiputra" adıyla bilinen ve Malay Müslümanlarla bazı etnik gruplara öncelikler tanıyan eğitim ve ekonomik alanda bir yasanın olduğu da biliniyor.
 

KAYIP UÇAĞIN KULEYLE GÖRÜŞME KAYITLARI DİNLETİLDİ

 
Malezya Başbakanı Rezak, Obama'nın ziyareti öncesinde bir açıklama yapmış ve uçakta bulunan Çin vatandaşlarının yakınlarına, pilotlarla kule arasındaki diyalogların ses kaydını dinleteceğini söylemişti. Rezak'ın söylediği gibi, dün Çin'in başkenti Pekin'de ses kayıtları yolcu yakınlarına dinletildi.

Kontrol merkezinden, "Malezya üç-yedi-sıfır Ho Chi Minh 120.9'a bağlantılandırıldı, iyi geceler" cümlesine karşılık kokpitten, "İyi geceler, Malezya üç-yedi-sıfır" karşılığı geldi. Ayrıca 8 Mart'ta yerel saatle sabah 02:03 sularında kontrol merkezinin kokpite Vietnam kontrol merkeziyle temasa geçmesi konusundaki uyarıya cevap alınamadığı ve akabinde 02:22 sularında uçağın Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri radarında göründüğü belirtildi.

Bu sırada uçağın Penang Adası açıklarına çoktan ulaştığı da ileri sürülüyor. Yetkililer ayrıca, 8 Mart'ta yukarıda belirtilen konuşmanın haricinde kontrol noktası ile uçak arasında herhangi bir iletişim kurulmadığı belirtildi.

8 Mart sabahı saat 07:13'de kontrol noktası sesli bağlatı kurma çabasından da sonuç alınamadı. Yakıt stoğu dikkate alındığında uçağın 7 saat 31 dakika uçmuş olabileceği bilgisi de Çinli yolcu yakınlarıyla paylaşıldı. Buna göre uçağın, şayet uçuşa devam etmişse ayrnı gün saat 08:12 sularında yakıtının bitmiş olacağı belirtildi.

Avustralya'nın batısındaki Perth şehri merkez olmak üzere birçok koldan yürütülen arama çalışmalarından bugüne kadar olumlu bir netice alınamadı. Ayrıca Avustralya Başbakanı Tony Abbott'un uçağın enkazına belki de hiç ulaşılamayacak ifadelerini kullanmasının daha önceki açıklamalarıyla çeliştiği belirtiliyor. Tony Abbott dün ayrıca, yüzey aramalarının sona ereceğini ve okyanus tabanındaki aramalarınsa daha geniş bir alanda devam edeceğini açıklamıştı.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?