banner39

Obama'ya Myanmar'a baskı çağrısı

İİT Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ABD Devlet Başkanı Barack Obama'ya, Müslümanlara uygulanan zulmün sona ermesi için Myanmar yönetimine baskı yapılması çağrısında bulunan bir mektup yazdı

Asya 14.11.2012, 13:17 14.11.2012, 13:28
Obama'ya Myanmar'a baskı çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, ABD Devlet Başkanı Barack Obama'ya, Myanmar'da yaşayan Müslümanlara zulmün durdurulması konusunda baskı yapılması için mektup yazdı.

17-20 Kasım tarihleri arasında Myanmar'a gidecek olan Barack Obama, Myanmar'ı ziyaret edecek ilk ABD Devlet Başkanı olacak. Obama'nın ziyareti ise insan hakları örgütleri tarafından ülkede insan hakları konusundaki reformların mevcut olmaması nedeniyle erken olduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Ekmeleddin İhsanoğlu mektubunda Myanmar'daki Müslüümanlara uygulanan zulmün etnik soykırım noktasında olduğunu da belirtti. Müslümanlara yönelik saldırılarla ilgili Reuters'ın bir dizi haberinde ise saldırıların bizzat hükümet tarafından organize edildiği kaydedildi.

Obama'nın danışmanlarından Samantha Power, Beyaz Saray'ın sitesinde, Obama'nın bu ziyareti insan hakları konusunda baskı yapmak için kullanacağı sinyalini verdi.

Diğer yandan, Obama'nın Myanmar ziyaretinin Çin'in bölgedeki etkinliğine karşı yürütülen stratejinin parçası olduğu da düşünülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?