'Öcalan'ı suikastten MİT kurtardı' iddiası

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın Erbil'deki evinde suikast hazırlığında olan PKK'lıları Türk istihbaratının haber verdiği belirtiliyor

'Öcalan'ı suikastten MİT kurtardı' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK, aralarında Nizamettin Taş ve Osman Öcalan'ın da bulunduğu eski üst düzey yöneticilerine saldırı girişiminde bulundu. Çatışmada 1 PKK'lı yaralandı. Hürriyet'in DHA'ya dayandırdığı iddiasına göre PKK'nın gizli kameralı tuzağını MİT farketti ve Osman Öcalan'ı uyardı.

Erbil'e bağlı Köysancak ilçesinde PKK militanı 3 kişi, örgütün eski yöneticileri Nizamettin Taş ve Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın evlerinin karşısına gizli kamera yerleştirdiler. İzlemeyi fark eden Türk istihbaratı, Osman Öcalan ve eski örgüt yöneticilerini uyardı. Bunun üzerine Osman Öcalan ve eski yöneticiler, kamerayı yerleştiren PKK'lıları suçüstü yakalamak için pusu kurdu.

PWD-K'lılar da kamerayı kimin alacağını takip etmeye başladı. Cuma günü saat 19.45'da bir araçla sokağa gelen 3 PKK'lı kamerayı almak isterken, PWD-K'lılar müdahale edince aralarında çatışma çıktı. Kandil'den gelen PKK'lılarla örgütün eski üyeleri arasında çıkan çatışmada bir PKK'lı yaralandı, diğer iki PKK'lıdan biri yakalandı, üçüncü kişi ise kaçmayı başardı.

PKK'lılardan 2'si kaçarken yaralı yakalanan PKK'lının üzerinde, Türkiye'den 1990'lı yıllarda göç edenlerin kaldığı Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı'nda kaldığına ilişkin kimlik çıktı. PWD-K'lılar, kendilerini evlerine gizli kamera koyup takip eden PKK'lıların Mahmur Kampı'ndan geldiğini söyledi. Yaralı yakalanan PKK'lı, Koy Kasabası'ndaki güvenlik güçlerine teslim edildikten sonra Süleymaniye'deki hastanede tedavi altına alındı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 10:05
banner53
YORUM EKLE

banner39