banner39

Olimpiyatlarda Çin ve Kazakistan kapışıyor

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), bugün 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak ülkeyi belirleyecek

Asya 31.07.2015, 11:59 31.07.2015, 13:55
Olimpiyatlarda Çin ve Kazakistan kapışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2022 yılında düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları için Kazakistan’ın Almatı ve Çin’in Pekin (Zhangjiakou kayak tesisleri ile birlikte) şehirlerinden hangisinin evsahipliğini kazanacağı bugün açıklanacak..

Bugün Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Malezya Kuala Lumpur'da düzenlenecek olan olağan toplantısındaki 128. IOC oturumu sırasında düzenlenen bir gizli oylama sonrasında duyuru yapacak.

KAZAKİSTAN İÇİN İLK 

Kazakistan seçilmesi durumunda Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan ilk Orta Asya devleti olacak.

Kazakistan petrol ve gaz rezervleri ile, Orta Asya'nın en büyük ekonomi ve yatırım ülkesi konumunda. Ülke yöneticileri olimpiyatların, ülkenin gelişimini artırması ve profilini yükseltmesi için çok etkili olacağını düşündükleri için evsahipliği konusunda çok istekli.

Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’nın en büyük avantajlarından biri kış sezonu boyunca yoğun kar yağışına sahip iklimi. Olimpiyat oyunları için ihtiyaç duyulan pistlerin ve diğer yerleştirmelerin yüzde 80’i şehirde zaten mevcut. Kazakistan’ın en önemli dezavantajı ise daha önce hiç bu büyüklükte bir organizasyon düzenlememiş olması.

PEKİN ZATEN BAŞARILI

Pekin 2008 yılı yaz olimpiyatlarına yaptığı ev sahipliğinde zaten başarılı olduğunu ispatlamıştı.

Çin'deki hava kirliliğinin önümüzdeki 7 yıl boyunca bertaraf edileceği 2022 yılı olimpiyatlarında güneş ve beyaz bulut görüleceğini deklare eden, Pekin 2022 basın ve iletişim departmanı müdür yardımcısı
Xu Jicheng, teknik kirliliğin azaltıldığını sözlerine ekledi.

2008 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği eden Çin’in başkenti Pekin’in Almatı karşısındaki en büyük kozu deneyim. Ancak, yeterince kar yağmadığı için eleştirilerin hedefi olan Pekin’in seçilmesi durumunda olimpiyat oyunlarının yapılacağı pistlerin hemen hepsini sıfırdan inşa etmesi gerekecek.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?