banner39

Önde gelen Çinli siyasetçi görevden alındı

Çin'de en üst düzey yönetim görevlerine aday olarak görülen Bo Şilai'nin, kendisine bağlı eski bir emniyet müdürünün ABD konsolosluğunda bir gün geçirmesiyle bağlantılı bir skandal nedeniyle görevden alındığı belirtiliyor.

Asya 15.03.2012, 11:23 15.03.2012, 11:40
Önde gelen Çinli siyasetçi görevden alındı

Çin’in en önde gelen siyasetçilerinden Bo Şilai Komünist Partisinin Çonging sorumluluğu görevinden alındı.

Resmi haber ajansı Şinhua, 62 yaşındaki Bo'nun Ekim ayında Çin yönetiminde yapılacak görev değişiminde üst görevlere aday olarak görülüyordu. Ancak, Bo'ya bağlı bir eski emniyet müdürünün Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğunda bir gün geçirdiğinin ortaya çıkması üzerine Çinli siyasetçinin kariyerinin büyük darbe alacağı söylentileri yayılmıştı.

Şinhua haber ajansı Bo'nun yerini Başbakan Yardımcısı Zang Dejang'ın alacağını duyurdu.

Bo'nun dün Ulusal Halk Kongresi'nin (Çin Parlamentosu) son oturumunda bulunmaması üzerine, Çinli politikacının siyasi geleceği hakkında spekülasyonlar yapılmaya başlanmıştı.

Bo, hakkındaki skandallarla ilgili uzun bir sessizlik döneminin ardından geçen hafta basına yaptığı açıklamada, "Yanlış kişilere güvenmiş gibi hissediyorum" demişti.
Bo'nun eski emniyet müdürü, Amerikan konsolosluğunda geçirdiği günün ardınadn Çin güvenlik güçlerince tutuklanmıştı.

BBC'nin Pekin'deki muhabiri Michael Bristow, Bo'nun uzun bir dönem boyunca, Çin'in en üst düzey siyasetçilerinden biri olarak görüldüğünü söyledi. Bristow, Şinhua haber ajansının, Bo'nun yalnızca Çonging'deki Komünist Parti liderliğinden alındığını yazsa da, bu haberin Bo'nun üst düzey siyasi geleceğinin sona erdiği anlamına geldiğini de belirtti.

Çin'de 10 yılda bir yaşanan yönetim değişikliği Ekim ayında başlayacak.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?