banner15

Orta Asya turuna çıkan Kerry, Kazakistan'da

İlk kez Orta Asya turuna çıkan ABD dışişleri Bakanı Kerry, Kazakistan'da Afganistan ve Suriye hakkında görüş alışverişinde bulundu

Orta Asya turuna çıkan Kerry, Kazakistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerlan idrisov, Orta Asya turundaki ABD'li mevkidaşı ile Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nda basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Kerry daha sonra cumhurbaşkanı Nazarbayev ile bir görüşme yaptı.

Kerry ve İdrisov bu yıl dördüncüsü yapılacak olan Kazakistan-ABD Stratejik Diyalog toplantısında, bölgesel ve ikili ilişkilerin yanında Afganistan, Suriye ve IŞİD ile mücadele yöntemleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Kerry'nin Orta Asya turu, enerji zengini Afganistan'da artan Rusya varlığı ve IŞİD tehlikesine karşı, ABD güçlerinin bölgedeki görevlerine Washington'un devam kararlılığını vurgulaması yönünden önemli bulunuyor. Kerry ile birlikte seyahat eden üst düzey Amerikalı yetkili Kazakistan'ın bölgede kilit rol oynayabilecek liderlik kapasitesine sahip olduğunu ifade etti. Bununla birlikte diğer Orta Asya ülkeleri gibi Kazakistan'ın da Rusya ile çatışmaya sebep olacak bir duruş sergilemek ve Rusya ile muhalif konumuna düşmek istemediği belirtildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kerry ile yaptığı görüşme sonrası, ABD ile nükleer silahsızlanma kapsamında işbirliğine aynı ritimde devam ettiklerini ifade etti. Nazarbayev, Sovyetler Birliği'nden ayrıldıktan sonra nükleer silahsızlanmayı savunan ilk liderdi. Orta Asya'da nükleer silahlardan arındırılmış bölge kurulması ve dünya çapında daha fazla nükleer silahsızlanma olmasını savunmuştu.

Nazarbayev, ABD'nin Kazakistan'da faaliyet gösteren yaklaşık 500 firması ile en büyük yabancı yatırımcı olduğunu söyleyerek ABD ile olan ekonomik bağlarının değerli olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 15:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35