banner39

Orta Asya'da enerji kavgası kızıştı

Kış mevsimin etkisini gösterdiği bu dönemde Orta Asya ülkeleri arasında doğalgaz krizi başladı

Asya 18.12.2012, 02:14 18.12.2012, 08:55
Orta Asya'da enerji kavgası kızıştı

Murat Hayati / Dünya Bülteni - Bişkek

Orta Asya ülkeri’nden Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan arasındaki yapılan enerji anlaşmaları hava sıcaklığın eksi derecenin altınza düşmesi ile krize neden oluyor. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in şehir ısıtma merkezi olmak üzere katlı daireler ve çevresindeki haneler ile sanayi işletme alanlarına doğalgazın kesilmesi abonelerin yaşam durumunu zora soktu. Konu ile yapılan ilk açıklamada Kırgız gaz kurumu yetkilileri havalar ısınıncaya kadar gaz kesintisinin devam edeceğini duyurdu.

Mavi enerjinin kısıtlanması ile halkın ısınma ve yemek pişirme eylemi elektriğe ağırlık verilince zaman zaman  elektrik kesintisi de yaşanıyor.    

Kırgızistan 2012 yılına yönelik Özbekistan ile yaptığı anlaşmaya göre, 1 yıl için 100 milyon metreküp doğalgaz satın alması kararlaştırılmıştı. Ancak bu miktarın sadece 60 milyon metreküpün kullanması ve buna rağmen kesintiye uğraması iki ülke anlaşmazlığını bozulmasına neden oluyor. Kazakistan üzerinden çekilen boru hattı için Kırgızistan yeniden doğalgazın tedarik edilmesi için 3’lü anlaşmayı hızlandırıyor.

Kırgızistan Enerji Bakanı Avtandil Kalmabetov’un açıklamasına göre, Kırgızistan’ın komşu ülkelere mavi enerji karşılığında biriken borcunun, Kazakistan’a 2 milyon 270 bin ABD doları, Özbekistan’a ise 138 bin ABD doları olduğunu söyledi.

Uzmanalar doğalgaz kesintisinin Taşkent’in uyguladığı bir politika olduğunu ortaya koyuyor. Kırgızistan’ın Hidro Elketrik Santrali (HES) yapım atağı daha önce Özbekistan yönetimini de rahatsız ettiği belirtilmişti. Bu hareket üzerinde Taşkent’in Rusya’yı araya koyarak, Kırgızistan’ın suları üzerinde yapılacak dev santrallerin kaderini yeniden gündeme getirmeyi planlıyor.  

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?