banner15

Özbek makamlarından haksız gözaltıya şartlı serbestlik

Özbekistan’da IŞİD’le ilişkili oldukları iddiasıyla gözaltına alınanlar, yetkililerle işbirliği yapmak şartıyla serbest bırakılıyor.

Özbek makamlarından haksız gözaltıya şartlı serbestlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da sene başından bu yana Taşkent ve Fergana bölgesinde IŞİD’le ilişkili oldukları iddiasıyla gözaltına alınanların yetkililerle işbirliği ve konu hakkında konuşmama karşılığında serbest bırakıldığı bildirildi.

Azadlık radyosunun haberine göre, insan hakları savunucuları ve gözaltına alınan şahısların yakınları tarafından sözkonusu iddia doğrulandı.

13 Nisan'da Taşkent’in Sebzar mahallesinde gözaltına alınan 14 Müslüman’dan 3'ü serbest bırakıldı. Fergana bölgesinin Soh ilçesinde de IŞİD’le ilişkisi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 12 Müslüman genç serbest bırakıldı.

Geçen sene Ekim ve Kasım aylarında Taşkent ve Fergana bölgesinde IŞİD’le ilişkili oldukları iddiasıyla yurt dışından Özbekistan’a dönen çok sayıda Müslüman gözaltına alınmıştı.

Özbekistan Bağımsız İnsan Hakları Aktivistleri Girişim Grubu basına verdiği demeçlerde, 200'den fazla kişinin bu suçlamalarla gözaltına alındığını ve şimdiye kadar bu insanların ne durumda oldukları hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını açıklamıştı.

İnsan Hakları Grubu Başkanı Surat Ikramov tarafından yapılan açıklamada, “Bize gelen bilgilere göre, güvenlik yetkilileri tutukluların yakınları ve avukatlarına konu hakkında kimseye bilgi vermeyeceğiz içerikli yazılar imzalatıldı. İçişleri Bakanlığı ve İstihbarat Servisi son zamanlarda böyle yöntemlere başvurmaktadır" denildi. 


Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 16:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48