banner15

Özbek talebeleri bakıcılar kontrol edecek

Özbekistan'da eğitim gören kolej ve üniversite öğrencilerinin her yaptıklarını kontrol edecek yeni dadılar göreve başlıyor

Özbek talebeleri bakıcılar kontrol edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeni akademik yıldan itibaren Özbekistan üniversitelerinde 'dadı' görevini yapacak danışmanlar işe başlayacak. 

Azadlık radyosunun haberine göre, yeni göreve başlayacak olan dadılar her üniversite öğrencine eğitim programına uyması dahil yabancı basın ve sosyal ağlardan ve radikal gruplarının etkisinden korunmasına kadar her şeyi kontrol edecek.

Eğitim Bakanı Ali Şer Vahabov 21 Nisanda imzalayan kararnameye göre, Özbekistan’ın tüm yüksek okullarında 'Eğitim ve terbiye dadıları' göreve başlayacak.

Bazı üniversite hocalarına göre, bakan Vahabov’un bu kararnamesi saçmalıktan başka şey değil.

Radyoya ismini açıklamadan konuşan bir üniversite öğretmeni, "Bakanın bu kararına göre şimdi okullarımızda dadılar göreve başlayacak. Eğer düzenlemeyi okursanız, onun çok aptalca olduğu görürsünüz. Yükseköğretimdeki öğrencilerin ellerinde pasaportları var, çoğu evli çocuklu, ama şimdi onlara dadı atıyorsunuz. Bu dadılar öğrencilerin her adımını kontrol etme görevini üstlenecekmiş. Bunun saçmalık olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bakanlığın bir yetkilisine göre, eğitim ve öğretim danışmanları, yani dadılar üniversitelerde görev yapmış nitelikli öğretmenler arasından seçilecek. Bunlar psikolojiyi iyi bilen, en az 5 yıl eğitim tecrübesi olan, profesörler ve öğretmenler olacak. Kararda bu danışmanları yabancı dilleri bilmesi de talep ediliyor.

Özbekistan’da zaten sıkı kontrol altında olan üniversite öğrencileri yeni eğitim-öğretim yılında daha da sıkı bir kontrolün altında olacak.

Bu ynei kontrol sistemi üniversite öğrencilerinin haricinde, aynı zamanda kolej öğrencilerini de kapsıyor.

Daha önce ülkedeki mesleki kolej öğrencilerinin kontrolü onların bulunduğu mahalle yönetimlerine verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 17:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48