banner39

Özbek ve Tacik bakanları ilk kez bir araya gelecek

Özbekistan ve Tacikistan Dışişleri Bakanlıkları Orta Doğu ve Afganistan konularında siyasi istişareler yapmak için ilk kez bir araya gelecek

Asya 15.12.2015, 14:50 15.12.2015, 14:50
Özbek ve Tacik bakanları ilk kez bir araya gelecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, bu hafta Tacikistan başkenti Duşanbe’de Özbek-Tacik Dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişareler yapılacağını açıkladı.

Görüşmeler 17-18 Aralıkta Özbekistan ve Tacikistan Dışişleri Bakan yardımcıları tarafından yönetilecek heyetleri arasında düzenlenecek. Taşkent ve Duşanbe hükümetleri arasında benzer bir görüşme daha önce hiç yapılmamıştı. İkili istişareler sırasında iki ülke arasındaki özellikle ekonomi, ticaret, ulaştırma ve haberleşme alanlarındaki ilişkilere ağırlık verileceği bildirildi. Görüşmelerde bölgesel ve küresel sorunlar, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu ve Afganistan ile ilgili konularında da görüş alışverişi yapılacak.

Tacikistan ve Özbekistan arasındaki diplomatik ilişkiler 22 Ekim 1992 kurulmuştu. 1993 yıl Taşkent’te imzalanan “Dostluk, iyi komşuluk ve işbirliği” Antlaşması ve 2000 yılında imzalanan “Ebedi Dostluk” anlaşmaları iki ülke arasındaki ilişkilerin ana yönleri düzenleyen temel belgeler olarak kabul ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?