banner39

Özbekistan damla sulama sistemine geçiyor

İleriki yıllarda su sıkıntılarını göze alan Özbekistan’da tarım arazilerini damla sulamalı siteme geçirmeyi planlıyor

Asya 10.04.2013, 01:37 10.04.2013, 01:37
Özbekistan damla sulama sistemine geçiyor

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Özbekistan’da Tarım ve Su İşletme Bakanlığı’nın parlamentonun alt kanadı Oliy, Mecliste yaptığı açıklamada ileriki 5 yıl içinde ülke genelinde 25 bin hektar arazili damla sulama sitemine gedileceği kaydedildi.  

Meclisin Tarım ve Su Yönetimi Komitesinde yapılan açıklamada küresel ısınmanın etkileri ile tatlı suda olası bir kıtlık göz önünde bulundurularak elverişli tarım arazileri üzerinde damla sulama yöntemi ile daha az su masrafı tüketerek verimli sonuçları elde etmeyi amaçladıkları açıklandı.

Bakanlık verilerine göre Özbekistan genelinde hali hazırda sadece bin 400 hektarlık arazi, damlama sistemle sulandırıldığı, 2013-2017 yılları arasında bunun 25 bin hektara çıkartılması hedeflendiği vurgulandı. Damla sulamada az su tüketim uygulaması ile pamuk tarlasında yüze 65, meyve bitkilerinde ise yüze 54 oranına kadar tasarruf sağlanılacağı belirtildi.

Ekonomik yapıyı da etkileyecek olan bu yöntem ile Özbekistan verimli topraklarından daha kaliteli meyve, sebze ve diğer tarım ürünleri üretmeyi amaçlamakta.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?