banner39

banner35

Özbekistan Fergana Vadisi'ni aştı

Özbekistan'da Tacikistan'ı baypas ederek Fergana Vadisi'ni diğer bölgelere bağlayacak demiryolunun inşası tamamlandı

Asya 26.02.2016, 12:02 26.02.2016, 12:02
Özbekistan Fergana Vadisi'ni aştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da, Tacikistan'ı baypas ederek 10 milyon insanın yaşadığı Fergana Vadisi'ni ülkenin diğer bölgelerine bağlayacak Angren-Pap demiryolunun yapımı tamamlandı.

Özbekistan Demiryolları İşletmesinden yapılan açıklamada, deniz seviyesinden bin 200 metre yüksekte bulunan Kamçık Yüksek Dağ Geçidi üzerinden geçen ve ülkenin stratejik öneme sahip Fergana Vadisi'ni diğer bölgelere bağlayan demiryolunun inşasının tamamlandığı belirtildi.

Nisan ayında açılışının yapılması planlanan 123 kilometre uzunluğundaki Angren-Pap demiryolunun maliyetinin 1 milyar 680 milyon dolar olduğu ve projenin 2 yılda tamamlandığı kaydedildi.

Kamçık Yüksek Dağ Geçidi'nde uzunluğu 19,1 kilometre olan 2 tünelin de proje kapsamında inşa edildiği ve demiryolunun ülke için stratejik önem taşıdığı vurgulandı.

Ülkenin doğusundaki yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı Fergana Vadisi'ni diğer bölgelerle bağlayacak Angren-Pap Demiryolu Projesi'nin finansmanında Özbekistan Demiryolları İşletmesi ve Özbekistan ve Kalkınma Fonu'nun yanı sıra uluslararası finans kurumlarının sağladığı kredilerin de kullanıldığı belirtildi.

Çin ile Avrupa'nın Orta Asya üzerinden bağlanmasında önemli bir güzergah olan söz konusu hattın resmi açılışının 15 Nisan'da yapılması öngörülüyor.

Söz konusu demiryolunun faaliyete geçmesiyle, Özbekistan'ın Fergana Vadisi ile ülkenin diğer bölgeleri arasındaki demiryolu taşımacılığı için Tacikistan topraklarının kullanılmasına ihtiyaç duyulmayacak.

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?