banner15

Özbekistan'da bir ilk daha

Özbekistan’da hükümet, vatandaşlara ve sivil tolum kuruluşlarına, yasal kurallar kapsamında eylem, gösteri, protesto ve yürüyüş yapma hakkı tanınması için kolları sıvadı.

Özbekistan'da bir ilk daha

 Bağımsızlığının 20. yıl dönümünü kutlayan Özbekistan'da Devlet Başkanı İslam Kerimov, demokrasiye geçiş noktasında bir adım daha atarak halkının özgürlük alanını genişletiyor.

Yönetimin vatandaşlara gösteri, toplantı ve yürüyüş yapma hakkı tanıyan yeni bir kanun taslağı hazırlama çalışmasını başlattığı bildirildi. Muhalif bazı Özbek haber sitelerinde yer alan haberde, Özbekistan’da vatandaşlara ve sivil tolum kuruluşlarına, yasal kurallar kapsamında eylem, gösteri, protesto ve yürüyüş yapma hakkı tanıma konusunda bir çalışma yürütüldüğü aktarıldı.

Özbekistan İnsan Hakları Ulusal Merkezi tarafından sürdürüldüğü belirtilen çalışmanın, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin bir sonraki toplantısına yetiştirilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Yeni kanun taslağının bilahare onay görmesi halinde ülkede insanlar yasal kurallar kapsamında eylem, gösteri, miting, yürüyüş ve protesto gibi eylemlerde bulunabilecek.

Ülkedeki demokratikleşme süreci ve insan hakları için önemli bir açılım olarak kabul edilen bu gelişme konusunda, ilgili resmi makamlarca ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Bundan önce ise Özbekistan, anayasada yaptığı değişiklikle seçimlerde en fazla oyu alan partiye hükümeti kurma görevi verme yetkisi tanımıştı. Özbekistan’da hükümet şimdiye kadar cumhurbaşkanın direktifleri doğrultusunda şekilleniyordu.
 

Kaynak: CİHAN

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2011, 11:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35