banner15

Özbekistan'da cuma namazı saati camiler kilitlendi

Özbekistan'da 2 bin 400 kişilik caminin kapıları cuma namazı öncesi kilitlendi

Özbekistan'da cuma namazı saati camiler kilitlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'ın başkenti Taşkent’te merkez camisinde Cuma namazına giden Müslümanların bir kısmı camiye giremezken aynı saatlerde Özbekistan’ın en büyük ve en görkemli cami olan Minar camisine de Müslümanların önemli bir kısmının alınmadığı bildirildi.

Azadlık radyosunun haberine göre, caminin kapıları kapalı olduğu için içeriye giremeyen Müslümanlar caminin alt katına gittiklerinde de yer bulamayınca namazını sokakta kıldı.

Radyoya ismini açıklamadan konuşan Taşkentli bir Müslüman, "Bugün iyi bir iş olmadı. Namaza 15 dakika kala Cuma namazı öncesi caminin kapıları kapatıldı. Sadece bodrum katın kapıları açıktı. Buraya sığmayan insanlar dışarıda kaldılar. Dışarıda kalanlar namaz kılmasın gibi bir görüntü vardı”, dedi.

Cuma namazına gelen başka bir Müslüman, “namazdan sonra baktım, cami içerisi neredeyse boştu. Sadece bazı görevliler kendi aralarından sohbet ediyorlardı. Ben çok senedir Cuma namazı kılıyorum, ancak böyle durumu ilk defa rastladım” dedi.

Cami yetkililerinden biri ise Minar camisinin kapılarını Müslümanlara kapatma talimatını kimsenin vermediğini, cemaatin kendi kendisine izdiham olmasın diye böyle yapmış olabileceğini savundu.

Taşkent merkezinde 2014 yılında inşa edilmiş Minar camisinde aynı anda 2 bin 400 kişi namaz kılabiliyor. Bu cami inşaatı Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın girişimiyle 2013 yılında başlatılmıştı..

Caminin açılışına katılan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, caminin kendisinin Müslümanlara özel hediyesi olduğunu ve isteyen herkesin bu camide namaz kılabileceğini söylemişti.

Özbek muhaliflere göre, İslam Kerimov dikta rejimi son zamanlarda Müslümanlara karşı düşmanlığını paranoya derecesine kadar getirdi. Ülke içinde ve dışında olan Müslümanlar ve ailelerinin takibi inanılmaz derecede artırıldı. Yurt dışında olan Müslümanların ailesine baskı yapılarak onların telefon numaralarının istihbarat yetkililerine verilmesi istenmekte ve daha sonra yetkililer bu Müslümanları arayarak yurda dönmeleri için tehdit etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 14:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48