Özbekistan'da GSM şoku

Özbekistan'ın Rus sermayeli en büyük GSM şirketi MTS'nin faaliyeti geçici olarak durduruldu.

Özbekistan'da GSM şoku

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ülke genelinde 9 milyondan fazla abonesi bulunan Rus sermayeli GSM operatörü MTS'nin lisansı, şirketin yasaları ve kuralları birkaç defa ihlal etmesinin ardından Özbekistan İletişim ve Komünikasyon Kurumu'nca 17 Temmuz'da saat 18.00 itibarıyla geçici olarak durduruldu.

MTS'ten yapılan yazılı açıklamada, cep telefonu numaralarının abonelere ait olarak kalacağı, şirketin, söz konusu sorunu en kısa zamanda çözmeye çalışacağı belirtildi.

MTS'nin faaliyetinin geçici olarak durdurulmasının ardından MTS aboneleri iletişim sorunu yaşadı. Cep telefonu numaraları çalışmayan MTS aboneleri, ülkedeki diğer cep telefonu operatörlerinin ofislerine adeta akın etti.

Bunun sonucunda, diğer cep telefonu operatörleri ofislerinde ise çok geç saatlere kadar devam eden uzun kuyruklar oluştu. Cep telefonu numarası almaya yönelik yoğun ilgiden dolayı bu ofislerde zaman zaman izdiham yaşandı.

Daha önce, Özbekistan Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu MTS GSM operatörü hakkında, ülke genelinde 200'den fazla lisansı olmayan baz istasyonu kurma, vergi kaçakçılığı ve diğer suçlardan dolayı suç duyurusundan bulunmuş, bunun ardından, şirketin ülkedeki üst düzey bazı yöneticileri tutuklanmıştı.

Toplam 25 milyona yakın cep telefonu abonesi olan Özbekistan'da, üçü GSM, ikisi ise CDMA standardında olmak üzere toplam 5 şirket faaliyet gösteriyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 01:25
banner53
YORUM EKLE

banner39