banner15

Özbekistan'da Ramazan Bayramı hazırlığı

Özbekistan Ramazan Bayramı'na hazırlanırken; geleneksel Özbek pilavının yanı sıra "nişalda" tatlısı ve "patır" ekmekleri sofralarda yerini almaya hazrılanıyor

Özbekistan'da Ramazan Bayramı hazırlığı

Ramazan Bayramı'nın ilk gününün 31 Ağustos'ta kutlanacağı Özbekistan'da "ağız açar" olarak adlandırılan iftar ve bayram sofralarının vazgeçilmezleri arasında Özbek pilavının yanı sıra "nişalda" tatlısı ve "patır" ekmekleri ilk sıralarda yer alıyor.

Ramazanda Özbek ailelerinde kurulan iftar sofraları tüm aile fertlerini birleştirirken, iftar saati yaklaşınca aile, reisinin öncülüğünde toplu olarak iftar duasına el açıyor.

Sofrada, aile büyüklerine çay "piyalelerde" (geleneksel Özbek çay fincanları) ailenin kız veya gelinleri tarafından ayağa kalkarak, bir eli göğsünde saygı ile sunulurken, aile büyükleri de buna cevaben "çok yaşa", "su gibi serap (bol) ol" temennilerinde bulunuyor.

Ramazan günleri ve bayramlarda "patır" ekmek, "samsa" diye adlandırılan börek ve "nişalda" tatlıları ile Özbek sofrasının en lezzetli yemeklerinden sayılan "Kaynatma Şorva" (haşlama benzeri) ve "Özbek Pilavı" ramazanın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Ülkenin tarihi kenti Buhara'da dünyaya gelen ünlü tıp bilgini İbni Sina tarafından tarif edildiği söylenen ve günümüzde de Özbek sofrasının en lezzetli yemeklerinden biri sayılan Özbek pilavı, Özbek mutfak kültüründe çok önemli yere sahip ve yapıldığı yöre ve katılan malzemelere göre 100'den fazla çeşidi bulunuyor.

Pirinç, soğan, havuç ve etten hazırlanan Özbek pilavı özel günler, düğün ve ramazan sofralarının en önemli yemeği sayılırken, Özbek insanı da evine gelen misafirini pilav ikram etmeden bırakmıyor. 
    
NİŞALDA TATLISI 
     
Özbekistan'da sadece ramazan ayında yapılan bir tatlı çeşidi olan "nişalda", yumurta akı, şeker ve dağlarda yetişen karanfilgiller ailesine ait "yetmek" diye adlandırılan bitki kökünden yapılıyor.

Nişalda sadece bir tatlı olmakla birlikte sağlık açısından da faydaları bulunurken, mideye iyi gelmesi ve sindirimi kolaylaştırmasından dolayı, özellikle ramazan ayında tüketiliyor.

Ramazan ayında ülkedeki tüm pazar yerlerinde sadece nişalda tatlısı satan çok sayıda tatlıcı, ihtiyacı karşılamaya çalışırken, nişalda hazırlıkları ise ramazan ayından önce dağlarda başlıyor.

Nişalda tatlısı, dağlarda kendiliğinden yetişen karanfilgiller ailesine ait, Özbekistan'da "yetmek" diye adlandırılan bitki kökünün kurutularak, suda kaynatılması ve yumurta akı ile karıştırılarak, daha önce hazırlanan şeker şurubu eklenerek hazırlanıyor.

Nişalda tatlısı, ailede erkekler tarafından hazırlanırken, bu gelenek babadan oğula geçiyor. 
    
"PATIR" VE SEMERKANT EKMEĞİ
     
Özbekistanlıların sahur ve iftar sofraları için gelenekselleşmiş tercihi ise "patır" ekmek. Özbeklerde "nan" olarak adlandırılan ekmek çeşitleri arasında, yapımında süt ve tereyağı katılarak özel tandırlarda pişirilen "patır nan" Özbek sofrasının ayrılmaz bir parçası.

Ülkedeki pazar yerlerinde özellikle "ekmek pazarları" bulunurken, bu pazarlarda odun ve kömürle pişirilen "patır" ekmeklerin ayrıca bir yeri bulunuyor.

Ülke genelinde kullanıldığı malzeme ve yöreye göre tandırlarda pişirilen ekmek çeşitleri sayısı 100'ü buluyor. Halk, özel günlerde, düğün ve ramazan ayında en fazla "patır" ekmeğini tercih ederken, sadece Semerkant'ta pişirilen ve pişirme yöntemi babadan oğula geçen "Semerkant ekmeği" ise uzun süre dayanıklılığı ve çok ayrı bir tadı ile ayrı bir yer tutuyor.

Rivayetlere göre, Ortaçağ döneminde doğduğu Andican'ı beylikler arasında çıkan savaş yüzünden terk ederek, Hindistan topraklarını fetheden Babür Şah, yerleştiği Hindistan'da, Semerkant ekmeğini çok özler ve bundan dolayı Semerkant'tan "nanvayları" (ekmek ustalarını) getirtir. Hindistan İmparatorluğunun kurucusu Babür Şah ise, Semerkantlı en ünlü ekmek ustaları tarafından hazırlanan Semerkant ekmeğinden memnun kalmaz ve ustaya ekmeğin hazırlanmasında hamura neyi katmadığını sorar. Semerkantlı usta da "Sultanım, sizin emriniz üzerine bu ekmeğe katılan tüm malzemeleri Semerkant'tan getirdik. Ancak, Semerkant'ın havasını - suyunu getiremedik" diye cevap verir.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35