banner39

Özbekistan'da Rus GSM şirketine darbe

Özbekistan'da ülkenin en büyük GSM operatörü Rus sermayeli MTS'nin faaliyeti mahkeme kararıyla 3 ay daha durduruldu.

Asya 30.07.2012, 19:18 30.07.2012, 19:28
Özbekistan'da Rus GSM şirketine darbe

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özbekistan'da, lisansı olmayan baz istasyonları kurmak ve işletmekten dolayı, daha önce faaliyeti 10 günlüğüne durdurulan Rus sermayeli GSM şirketi MTS'nin, faaliyeti mahkeme kararıyla 3 aylığına daha askıya alındı.

Ülkedeki yasa ve kuralları birkaç defa ihlal etmesinin ardından 17 Temmuz'da Özbekistan İletişim ve Komünikasyon Kurumu'nca faaliyeti 10 mesai günü geçici olarak iptal edilen ülke genelinde 9 milyondan fazla abonesi bulunan Rus sermayeli GSM operatörü MTS'nin lisansı, Taşkent İş Mahkemesince alınan kararla yine 3 aylığına geçici olarak durduruldu.

Özbekistan İletişim ve Komünikasyon Kurumu'ndan yapılan açıklamada, MTS şirketinin 18 ve 24 Temmuz'da gönderdiği yazısında, tespit edilen yasa ihlallerinin lağvedildiğini bildirmesinin ardından yapılan gözetim sırasında, daha önce dile getirilen bazı lisansı olmayan baz istasyonlarının faaliyetinin hala engellenmediği kaydedildi.

Açıklamada, bundan dolayı bugün düzenlenen Taşkent İş Mahkemesi kararıyla Rus MTS şirketinin cep telefonu hizmeti sunma lisansının, 3 aylığına daha geçici olarak durdurulduğu ifade edildi.

Toplam 25 milyona yakın cep telefonu abonesi olan Özbekistan'da, üçü GSM, ikisi ise CDMA standardında olmak üzere 5 şirket faaliyet yapıyor.
    
   

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?