banner15

Özbekistan'da Skype, Viber ve You Tube erişimi durduruldu

Özbekistan'da bakım yapıldığı iddiasıyla Skype, Viber ve You Tube ağlarına erişimin kısıtlı olarak verildiği iddialarına halktan güvenlik gerekçesiyle kasıtlı yapıldığı yorumu geldi

Özbekistan'da Skype, Viber ve You Tube erişimi durduruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da ücretsiz konuşma imkanı veren Skype ve Viber ağlarından sonra şimdi YouTube video programlarına ulaşmakta da zorluluk yaşandığı bildirildi.

You Tube kullanıcılarının "Ozodlik" radyosuna yaptıkları açıklamalara göre, erişim sorunu bir hafta önce başladı.

Özbekistan İnternet servis sağlayıcıları da YouTube video portalı ile sorunların varlığını doğruladı.

Taşkent’teki "Albatross" internet sağlayıcı şirketinin bir çalışanı “Bazı yerlerde YouTube ile sorun yok. Başka yerlerde ise müşterilerimiz bu ağa ulaşamıyorlar. Bu sorunun cevabını ülkenin ana internet sağlayıcısı olan "Uzbektelecom" devlet şirketi yetkilileri verebilirler. Onlar bize onarım çalışmaları yaptıklarını, bundan dolayı internetin hızının etkilendiğini”, söylediler " açıklamasında bulundu.

Özbekistan’da internet iletişimi sağlayan "Uzbektelecom" devlet şirketinin temsilcileri onarım bakım çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı hakkında kesin bilgi vermekten kaçındı. "Ozodlik" radyosuna bilgi veren "Uzbektelecom" şirketi temsilcisi “Şu anda bakım çalışmaları devam ediyor. Bazı ağların tam olarak çalışmadığı doğrudur.  Ama şu anda YouTube ile ilgili önemli bir sorun yok. Skype’de yazılı iletişim mümkündür.  Gerçekten internette konuşmak istiyorsanız Mail.ru servisinde bunu yapabilirsiniz”, dedi.

Özbek yetkililerin açıklamalarına karşılık halk arasında internet ağları sorunları “bilgi akışını sınırlamak için hükümetin uydurması olduğu” şeklinde yorumlanıyor. Erişim sorununun Ulusal güvenlik servisinin oyunu olduğunu, onarım bahanesiyle bilgi akışının sınırlanmak istendiğini düşünüyor.

Bir diğer yorum da, son zamanlarda artan IŞİD tehdidi sebebiyle kısıtlama yapılarak bu etkiyi azaltmak olduğu iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35