banner39

Özbekistan'dan Çin ve Rusya'ya öncelik hakkı

Özbekistan, Çin ve Rus yatırımcılarına öncelik tanıyacağını açıkladı

Asya 04.11.2016, 15:31 04.11.2016, 15:31
Özbekistan'dan Çin ve Rusya'ya öncelik hakkı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek’te yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Başbakanları toplantısında ülkesini temsil eden Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov, yeni dönemde Çin ve Rus yatırımcılarına öncelik vereceklerini söyledi.

Özbek yetkili kendilerinin tüm dünyada olduğu gibi ekonomi alanında modernleşme ve otomasyon reformları yaptıklarını, bunun da büyük yatırımlar gerektireceğini söyleyerek, bu alanda öncelikle Rusya ve Çin ile işbirliği içinde olmak istediklerini bildirdi.

Rustam Azimov, “Biz bu konuda Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu ile işbirliğine özel önem veriyoruz. Bu bağlamda, bizim yabancı yatırımcılar için yeni fırsatlar yaratmaya devam etmekte olduğumuzu söylemeliyim” dedi.

Azimov, geçici Cumhurbaşkanı Shavkat (Şevket) Mirziyayev’in bu yıl Ekim'de imzalanan kararname uyarınca, geçici serbest ekonomik bölgeleri olan Angren ve Navoiy şehirlerindeki yatırımcıların vergi kolaylığı ve diğer teşvik programlarından yararlanacaklarını söyledi. Buna ek olarak, Kokand, Urgut ve Gijduvan şehirlerinde de serbest ekonomik bölgelerin kurulması planlanıyor.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov Şanghay İşbirliği Örgütünün ekonomik alandaki işbirliğinin zayıf olmasını eleştirdi.

ŞİÖ Bişkek Hükümeti Başkanları zirvesinde örgütün ortak Kalkınma Bankası kurulması, bilimsel ve teknik işbirliği alanlarında 11 anlaşma imzalandı.

2001 yılında kurulan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)'ne, Çin, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan üyedir.

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?