Özbekistan'dan Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne destek

Özbekistan, BDT ve Orta Asya ülkeleri arasında Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne resmen destek veren ilk ülke oldu.

Özbekistan'dan Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özbekistan, "Ukrayna'nın sınırlarının ve siyasi egemenliğinin dokunulmazlığı konusundaki tutumunun kati ve değişmez" olduğunu açıkladı.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Orta Asya ülkelerinden Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasına ilişkin referandumu destekleyen açıklamalar yapılmasının ardından Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin dokunulmazlığını destekleyen ilk resmi açıklama Özbekistan'dan geldi.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Özbekistan'ın BM sözleşmesi esas prensipleri ve uluslararası hukuk normlarından yola çıkarak, "meydana gelen uluslararası sorunların barışçıl yolla halledilmesi, uluslararası ilişkilerde her bir devletin sınırlarının dokunulmazlığını veya siyasi egemenliğini güçle tehdit etme" konusundaki tutumunun kati ve değişmez olduğu" belirtildi.

Açıklamada, günümüzde Ukrayna ve Kırım'da meydana gelen olayların önceden tahmin edilmesi zor olası sonuçlarını dikkate alarak, ortaya çıkan sorunların karşılıklı makul bir yönde çözümünü bulmanın tek doğru yolunun "doğrudan ikili müzakerelere geçilmesi" olduğu kaydedildi. 

Daha önce aralarında Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan'ın bulunduğu bazı BDT ve Orta Asya ülkeleri, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasına ilişkin referandumu destekleyen açıklamalarda bulunmuştu. 

Şu ana kadar Özbekistan dışında BDT ülkelerinden Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekleyen herhangi bir açıklama gelmedi. Bu yüzden BDT dönem başkanlığından çekildiğini açıklayan Ukrayna hükümeti, ayrıca BDT üyeliğinden de çıkacağını duyurmuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 23:19
banner53
YORUM EKLE

banner39