banner39

Özbekler, Kırgız polisini protesto etti

Kırgızistan’ın güneyindeki Özbekler evlerin aranmasını protesto ettiler

Asya 07.01.2016, 09:51 07.01.2016, 09:51
Özbekler, Kırgız polisini protesto etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan’ın Celalabad şehri Arslanbab köyünde yaşayan Özbekler 5 Ocak'ta Kırgız polisinin köy evlerini aramalarına karşı bir protesto toplantısı düzenlediler.

Arslanbab köyü sakinleri Kırgız polisinin bu aramalarını kendilerine karşı yapılan etnik baskı olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

Azadlık radyosunun haberine göre, 5 Ocak tarihinde Arslanbab köyünün merkezinde düzenlenen protesto toplantısına 300'den fazla kişi katıldı. Mitingde konuşanlar Kırgız polisinin köydeki evleri birkaç defa aramalarından ve bu köy sakinlerine terörist şüphesiyle yaklaşmasından memnun olmadıklarını söyledi.

Evi polis tarafından arananlardan biri olan Hasanbay Tuhtasinov Kırgız polisinin davranışlarını eleştirdi ve kendinin hiçbir delil olmadan Hizb-ut Tahrir partisi üyeliğinde suçlandığını söyledi. Tuhtasinov, ”Ben asla hukuka aykırı herhangi bir eylem yapmadım, bir broşür veya başka dini malzeme ile yakalanmadım. Kırgızistan hükümeti beni suçlamadan önce Hizb-ut Tahrir partisine üyeliğimi ispat etmesi lazım. Biz bu aramalardan hiç memnun değiliz. Çünkü Kırgız polisi bizi asılsız olarak Hizb-ut Tahrir üyeliği ile suçlayarak, kadınlarımızı korkutarak, çocuklarımızı ağlatarak halkımızı sındırmak istiyor...”dedi.

Arslanbab köyü halkı protestoya çıkmadan bir gün önce, yani 4 Ocakta Pazarkurgan ilçesinde de 100 yakın kişi evlerinin Kırgız polisi tarafından aranmasını protesto etmişti.

 

Jalal-Abad ili Emniyet yetkilileri 30 ve 31 Aralıkta il merkezinde, Suzak, Pazarkurgan ve Nooken ilçelerinde bazı evlerin arandığını tastık etti. Onlara göre aranan evler dini aşırılıkçı örgütlerin üyeliğinde şüphelenenlere ait idi.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?