banner39

Özür dilemeyen Japonya'ya üç ülkeden tepki

Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'nda teslim olmasının 70. yıl dönümü dolayısıyla konuşma yapan Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin, özür dilemeyen ama üzgün olduklarını belirten konuşmasına, Güney Kore, Kuzey Kore ve Çin'den sert tepki var

Asya 15.08.2015, 13:14 15.08.2015, 13:34
Özür dilemeyen Japonya'ya üç ülkeden tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore, Kuzey Kore ve Çin, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin ülkesinin 2. Dünya Savaşı'nın ardından teslim olmasının 70. yıl dönümünde yaptığı açıklamayı yeterli bulmadı.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Özgürlük Günü'nde yaptığı açıklamada, savaşta yaşamını yitirenler için "derin üzüntü" duyduğunu ifade eden Abe'nin özür dilememesinden hayal kırıklığı duyduklarını belirtti.

Kuzey Kore ise Seul yönetimine oranla daha sert bir tutum sergileyerek Abe'nin açıklamasını kınadı. "Japon sömürgesi döneminin kalan son izlerini de söküp atmak" için geçen hafta kendi zaman dilimine geçme kararı alan Kuzey Kore'nin Dışişleri Bakanlığı, Abe'nin açıklaması için "Kore halkıyla affedilmez bir biçimde dalga geçilmiş ve uluslararası toplum kandırılmıştır" ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Abe'nin sözcük seçiminde daha "açık" olmasının beklendiğine işaret edildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, "Japonya, savaştan etkilenen ülkelerin halklarından özür dilemeli ve geçmişte olanları göz ardı etmek yerine sorumluluklarını kabul etmeliydi" değerlendirmede bulundu.

Abe, Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'nda teslim olmasının 70. yıl dönümü nedeniyle dün yaptığı konuşmada, ülkesinin masum insanların "tarifsiz acılar çekmesine" sebep olduğunu kabul ederek, "Savaşın sona ermesinin 70. yıl dönümünde, hem yurt içi hem de yurt dışında ölen tüm ruhların önünde başımı saygıyla eğiyorum. Derin üzüntümü, sonsuz ve içten taziyelerimi ifade ediyorum" dedi.

Abe, devlet televizyonunda yayınlanan ve 25 dakika süren konuşmasında, Japonya'nın "Tarihten çıkarılan dersleri yüreklere kazıyarak" ilerlemeyi arzuladığını vurgulayarak, "Tarih acıdır. Yapılanlar geri alınamaz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?