banner39

Pakistan Başbakanı görevden alındı!

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Başbakan Gilani'nin, "Başbakan olma yeterliliğine sahip" olmadığını açıkladı

Asya 19.06.2012, 14:27 19.06.2012, 16:29
Pakistan Başbakanı görevden alındı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Başbakan'ın yetkilerini elinden aldı.

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Salı günü başka bir politik krize sebep olacak kararı açıkladı. Mahkemenin kararına göre, Başbakan Yusuf Rıza Gilani 'nin milletvekilliği düştü ve yetkileri elinden aldı.

Mahkeme Başkanı Muhammed Chaudhry, kararı, "Yusuf Rıza Gilani, mahkememizin 26 Nisan tarihinde aldığı kararla suçlu bulunmuş ve milletvekilliği düşmüştür. Gilani'nin Pakistan başbakanlığı görevi de aynı şekilde sona ermiştir" sözleriyle açıkladı.

ZERDARİ'DE SUÇLU BULUNMUŞTU

Pakistan Yüksek Mahkemesi, 26 Nisan tarihinde aldığı kararda, Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari hakkındaki yolsuzluk davalarının yeniden açılması için İsviçre makamlarından talepte bulunmadığı gerekçesiyle Başbakan Gilani'yi "yargıyı aşağılamak"tan suçlu buldu. 

Pakistan anayasasına göre yargıyı karalayan ya da küçük düşüren kişi kim olursa olsun milletvekili olamayacağını söylüyor.

Pakistan’ın görevdeyken hüküm giyen ilk başbakanı olan Gilani ise, devlet başkanı Zerdari’nin dokunulmazlığı olduğunu belirterek, bu konudaki kararını desteklemişti.

NİSAN AYINDAKİ DURUŞMA

Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari hakkındaki yolsuzluk dosyalarını yeniden açmasını öngören yargıya itaatsizlik ettiği suçlaması nedeniyle Pakistan Başbakanı hakkında beş ay önce dava açılmıştı.

Gilani, ilk defa 19 Ocak'ta, daha sonra 13 Şubat'ta yargıç karşısına çıkmıştı. Nisan ayında üçüncü kez yargıç önüne çıkan Gilani, Pakistan tarihinde üst üste üç kez Anayasa Mahkemesine çıkan ilk başbakan olmuştu.

Pakistan'da daha önce Nevaz Şerif ve Benzair Butto Anayasa Mahkemesi tarafından yargılanmış ve ülkenin ilk kadın başbakanı Butto mahkeme kararıyla görevinden alınmıştı.

Pakistan Başbakanı daha önceki duruşmalarda anayasaya göre cumhurbaşkanılarının dokunulmazlığı gerekçesiyle dava açmadığını belirtmiş ve kendini savunmuştu.

Rüşvet almak ve aldığı paraları aklamak için İsviçre bankalarını kullanmakla suçlanan Zerdari ise iddiaların siyasi olduğunu öne sürmüştü.

Yüksek Mahkeme, Gilani'nin İsviçre makamlarına başvurarak Zerdari dosyasını yeniden açmaları yönündeki mahkeme kararının gereğini yerine getirmemekle suçlamıştı.

Gilani'nin davası, hükümet ile son dönemlerde gerilim yaşayan ordu ve yargı arasındaki mücadelenin bir parçası olarak da görülüyor.

Yorumlar (1)
hhlhvghl 10 yıl önce
yiyip durun birbirinzi
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?