banner39

Pakistan başka operasyona izin vermeyecekmiş

Pakistan yönetimi, başkentin dibinde ABD askerleri suikast yaptıktan sonra, "bir daha olursa" diye tehdit etmeyi akıl etti!

Asya 06.05.2011, 07:51 06.05.2011, 09:21
Pakistan başka operasyona izin vermeyecekmiş

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan, herhangi bir ülkenin bir daha topraklarında baskın yapmaya kalkması durumunda Pakistan ordusunun karşılık vereceği uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Salman Beşir, "bu tür bir talihsizlik ya da yanlış hesabın kötü sonuçlanacağını hissettiklerini" belirterek, "Pakistan'ın kendi savunmasını sağlayacak yeterli gücü olduğundan şüphe edilmesin" dedi.

ABD'nin, El Kaide örgütünün lideri Üsame bin Ladin'in öldürüldüğü baskınından İslamabad'ın önceden haberi olmamıştı. Bu durum, Amerikalıların İslamabad yönetimine güvenmediği, aktaracakları bilgilerin El Kaide'ye sızmasından şüphe ettikleri şeklinde yorumlanmıştı.

Pakistan yönetimi ise Batılı ülkelerin El Kaide lideri Üsame bin Ladin'e destek verdiği yönündeki suçlamalarını reddediyor. Pakistan'ın Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Bin Ladin'in Pakistan'daki yerinin tespit edilememesinin tüm dünya gizli servislerinin başarısızlığı olduğunu savundu. Gilani, El Kaide liderinin İslamabad'ın kuzeyindeki Abbottabad'da bir askerî akademinin yakınlarında yıllardır bir evde gizlenmeyi başarmasının, sadece ülkesinin değil, ABD dahil tüm dünya istihbaratlarının başarısızlığı olduğunu söyledi. Gilani, ikili oynadıkları suçlamalarını da reddetti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Salman Beşir de Bin Ladin'in bulunduğu evi 2009'da, "milyonlarca diğer olası sığınak" gibi ABD'ye bildirdiklerini belirterek, "Kendi görüş açımdan güven ve işbirliği eksikliği olabileceği yorumları biraz ileri gitti" diye konuştu.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Pakistan'a yöneltilecek sorular bulunduğunu belirterek, "Bin Ladin'in kalabalık bir semtte büyük bir evde oturması Pakistan'da bir örgütten destek aldığını gösteriyor" derken, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de Pakistan'ın tutumunun açık olmadığını, Bin Ladin gibi bir kişinin tamamen görünmez olabilmesini hayal etmenin biraz zor olduğunu söyledi.

ABD ise Pakistan ile ilişkilerinin daha fazla bozulmaması için açıklamalarında daha dikkatli bir yol izliyor ve İslamabad ile ilişkilerin önemli ve karmaşık olduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?