banner39

banner35

Pakistan, Çin'in desteğinden umutlu

Pakistan Kalkınma Bakanı İkbal, ülkesinin Çin'in desteğini alarak Asya kaplanı olacağını savundu

Asya 20.04.2015, 10:46 20.04.2015, 10:58
Pakistan, Çin'in desteğinden umutlu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Planlama ve Kalkınma Bakanı İhsan İkbal, Çin-Pakistan ilişkilerinin stratejik ortaklıktan,  stratejik ekonomik ortaklığa doğru değiştiğini, ülkesinin Çin'in desteğiyle en kısa zamanda ekonomik olarak "Asya kaplanı" haline geleceğini belirtti. 

İkbal, düzenlediği basın toplantısında, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'nin yarından itibaren Pakistan'a yapacağı ziyareti sırasında, 45 milyar dolar değerindeki "Pakistan-Çin ekonomik koridoru" projesinde imzaların atılacağını anlattı. 

Çin'in batısından başlayıp Pakistan'ın güneyindeki Gwadar limanında bitecek olan projeyi "tarihi bir proje" olarak nitelendiren İkbal, projenin hayata geçmesiyle Çin, Güney Asya ve Orta Asya halklarına büyük katkı sağlayacağını ifade etti. 

Projenin 37 milyar dolarlık kısmını, rüzgar, hidroelektrik ve güneş enerjisinden elektrik elde etmek için bir dizi enerji yatırımlarının oluşturduğuna dikkati çeken İkbal, tüm yatırımların kamu-özel sektör ortaklığıyla gerçekleştirileceğini, kredi kullanılmayacağını, projelerin yurt dışından ilgi gösterecek tüm yabancı yatırımcılara açık olacağını bildirdi. 

BİR ÇİN DEVLET BAŞKANI 9 YIL SONRA PAKİSTAN'A RESMİ ZİYARETTE BULUNACAK

Çin'in İslamabad Büyükelçisi Sun Weidong da Pakistan'ın ulusal haber ajansı APP'ye yaptığı açıklamada, "Pakistan-Çin ekonomik koridoru" projesi için ortak iş birliği komisyonu ve dört çalışma grubu oluşturulduğu bilgisini verdi. 

Weidong, "Bir Çin Devlet Başkanı 9 yıl sonra Pakistan'a resmi ziyarette bulunacak, iki ülkenin iç ve dış politikaları değişse de ilişkilerimiz hiç etkilenmedi" değerlendirmesinde bulundu. 

Devlet başkanının ziyareti sırasında yapılacak görüşmelerde, bir dizi anlaşma imzalanacağını ifade eden Weidong, söz konusu projelerin hayata geçirilmesiyle Pakistan'ın binlerce megavat elektriğe kavuşarak karşılaştığı enerji krizini epey hafifleteceğini kaydetti. 

Weidong, "Pakistan-Çin ekonomik koridoru projesinin hayata geçirilmesi için ortak iş birliği komisyonu ve dört çalışma gurubu oluşturuldu. Komisyon, projenin genel planlamasını yapacak, çalışma grupları da muayyen projelerden sorumlu olacak. Proje sayesinde, Avrupa ve Afrika ülkelerine imalat ve ihracat yapma imkanı elde elde edilecek ve ülkelerimizi kalkınmaya sürükleyen bir güç haline gelecek" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?