banner39

Pakistan'da Data Darbar Türbesi önündeki polis aracı patlatıldı

Pakistan'ın Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da sufi türbesine yapılan bombalı saldırıda en az 8 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi yaralandı.

Asya 08.05.2019, 09:10 08.05.2019, 12:04
Pakistan'da Data Darbar Türbesi önündeki polis aracı patlatıldı

Lahor Emniyet Müdürü Gazanfer Ali, yaptığı açıklamada, Data Darbar Türbesi önündeki polis aracında gerçekleşen patlama sonucu araçta bulunan 5 polis memuru ve 3 sivilin hayatını kaybettiğini, çevredeki çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Patlama sırasında türbe içinde ve çevresinde yüzlerce kişinin bulunduğunu ifade eden Ali, bazı yaralıların durumunun ağır olduğunu, can kaybı sayısının artabileceğini ifade etti.

Pakistan'ın Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da sufi türbesine yapılan bombalı saldırıda 5'i polis 8 kişi öldü, en az 26 kişi yaralandı.

Pencap eyaleti Emniyet Müdürü Arif Navaz'ın yaptığı açıklamaya göre, canlı bomba tarafından düzenlenen saldırıda Data Darbar Türbesi çevresinde güvenliği sağlayan polisler hedef alındı. 

Saldırı saat 08.45'te, kadınların türbeye girdiği iki numaralı kapının karşısındaki polis güvenlik noktasında düzenlendi. Burada bulunan polis aracına yönelik saldırıda 5'i polis, 3'ü sivil 8 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı.

Yaklaşık 8 kilogram patlayıcının kullanıldığı saldırıda çevredeki binaların camları kırılırken polis, türbe ve çevresini tahliye etti. Olayın ardından hastaneler ve diğer türbelerin çevreleri ile buralara açılan yollarda da güvenlik önlemleri artırıldı. 

Ölenlerin ve yaralıların kaldırıldığı Kral Edward Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Halid Gondal, basına yaptığı açıklamada, hastane morguna intihar saldırganı dahil 9 ceset getirildiğini belirtti. Gondal, yaralı 26 kişiden 4'ünün durumunun ağır olduğunu söyledi.

Pakistan medyasında, saldırıyı Pakistan Talibanı'nın üstlendiği duyuruldu. 

Pencap Eyalet Başbakanı Osman Buzdar, eyaletteki üç kente planladığı ziyaretleri iptal ederek kınama açıklaması yaptı.

Eyalet İçişleri Bakanı ve Emniyet Müdürünü Başbakanlığa çağıran Buzdar, saldırının soruşturulması talimatı verdi. 

Saldırıya uğrayan Data Darbar Türbesi ülkenin en çok ziyaret edilen türbeleri arasında yer alıyor.

11. yüzyılda bölgede yaşayan mutasavvıf Ali Hacveri'nin mezarının olduğuna inanılan türbe, Güney Asya'nın en büyük sufi türbesi olarak biliniyor. Türbe 2010'da kanlı intihar saldırılarının hedefi olmuştu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?