banner15

Pakistan depremin ardından yardım çalışmaları başladı

Pakistan ve Afganistan'da etkili olan depremin yaraları sarılmaya çalışılırken Afganistan'da bir çok bölgeye hala ulaşılamadı

Pakistan depremin ardından yardım çalışmaları başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'da depremden ölenlerin sayısı 261'e ulaştı, Bin 800 kişi ise yaralandı. Deprem özellikle Hayber Peştunhuva ve aşiretler bölgesini vurdu.

ABD ve BM'den Pakistan'a yardım önerisi geldi. Dün de Hindistan Başbakanı Narendra Damodardas Modi hem Pakistan'a hem de Afganistan'a deprem konusunda yardım önerisinde bulunmuştu. Pakistan genelkurmay başkanı Rahil Şerif Peşaverde ve arama kurtarma ve yardım faaliyetlerini bizzat yönetiyor. Ordudan yapılan yardımlar depremzedelere ulaştırıldı. Pakistan ordusu 1000 çadır, 500 battaniye ve 20 tondan fazla gıda yardımını depremzedelere ulaştırdı. 

AFGANİSTAN

Afganistan'da depremden ölenlerin sayısı en son 90 olarak açıklandı. Yaralı sayısı ise 390. Ancak Afganistanda maalesef birçok bölgeye henüz ulaşılamadı. Depremin merkez üssü olan Bahadaşanda 1400'den fazla evin yıkıldığı bildiriliyor. Toprak kayması nedeniyle yollar kapandı ve birçok köye henüz ulaşılamadı. Bölgede telefon hatları hala çalışmıyor. Sadece Kunar ilinde ölenlerin sayısı 42 olarak açıklandı. Ningerhar'da 10'dan fazla ölü var. Tahhar'da 12 öğrencinin öldüğü dün açıklanmıştı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai, bugün güvenlik konseyini topluyor ve depremin yaralarının sarılabilmesi için ne tür adımlar atılacağı görüşülecek. Dün akşam ulusa sesleniş konuşması yapan Gani depremin boyutunun ve zararının önümüzdeki 24 saat içinde netleşeceğini söyledi

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 10:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35