banner39

Pakistan-Hindistan barışına ŞİÖ umudu

Pakistan ve Hindistan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olmalarının iki ülke arasındaki gerginliği ortadan kaldıracağı öne sürüldü

Asya 03.06.2016, 14:28 03.06.2016, 14:28
Pakistan-Hindistan barışına ŞİÖ umudu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğinin Yeni Delhi ve İslamabad arasındaki düşmanlığı yumuşatacağı öne sürüldü.

Pakistan'ın nükleer silahları babası olarak bilinen fizikçi Abdül Kadir Han, ülkesinin beş dakika içinde Hindistan'ın başkentine saldırı düzenleyebileceğini söyledi. Ancak Delhi hükümeti yetkilileri bu tehdidi görmezden geldi.

Rusya’nın ünlü “Nezavisimaya (Bağımsız) Gazete”sinde yayımlanan makalede bu iki ülke arasındaki gerilimin devam ettiği de bildirilerek, onların Şanghay İşbirliği Örgütüne (ŞİÖ) üyeliğinin bu gerilim atmosferini azaltacağı da bildirildi.

Ancak Yeni Delhi’nin askeri uzmanları Abdül Kadir Han’ın sözlerini sorumsuz fantezi olarak değerlendirdiler. Hintli Emekli Tuğgeneral Gurmit Kanwal, nükleer füzelerin savaş için değil ve saldırıları engellemek için üretildiğini söyledi. DNA web sitesi haberine göre ise, bu alanda çalışan Hintli bilim adamları Hindistan'ın ölümcül misilleme gücüne sahip olduğunu söyledi.

Asia Times Online gazetesine konuşan eski Hindistan Büyükelçisi Melkungara Bhadrakumar, bu iki komşu ülkenin ŞİÖ üye olmasının onların bir arada yaşaması ve yaklaşık altmış yıl boyunca ihmal edilen ikili ilişkilerin normalleşme sürecini başlatmaları için nadir bir fırsat vereceğini umduğunu dile getirdi.

Öte taraftan 1,5 milyar ortak nüfusa ve nükleer silahlara sahip bu iki devletin ŞİÖ alınmasının bölgedeki güç dengesini etkileyeceği bildiriliyor. Bu öncelikle Pekin hükümetini ilgilendiriyor. Daha önce ŞİÖ’nin ekonomik ilişkilere odaklanmasını isteyen Çin’in şimdi Moskova gibi güvenlik konularına daha fazla önem verdiği bildiriliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?