banner39

Pakistan, İmam-Hatip modelini uygulayacak

Pakistan Din İşleri Bakanlığı Türkiye'de İmam hatip okullarındaki eğitim modelini Pakistan'da medreselerde uygulamayı planlıyor

Asya 23.04.2014, 15:00 23.04.2014, 15:06
Pakistan, İmam-Hatip modelini uygulayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Din İşleri Bakanlığı Müsteşarı Ahmed, "Türkiye'de İmam hatip okullarındaki eğitim modelini biz de Pakistan'da medreselerde uygulayacağız. Öğrencilerimiz hem din ilimlerini öğrenecek hem de dünyevi ilimleri tahsil edecek" dedi.

Pakistan Din İşleri Bakanlığı Müsteşarı Saccad Ahmed, "Türkiye'de İmam hatip okullarındaki eğitim modelini biz de Pakistan'da medreselerde uygulayacağız. Öğrencilerimiz hem din ilimlerini öğrenecek hem de dünyevi ilimleri tahsil edecek" dedi.

Ahmed, Diyanet İşleri Başkanlığının daveti üzerine geldiği Türkiye'de, Konya Müftülüğünü ziyaret etti.

Konya'da büyük bir misafirperverlikle karşılandığını anlatan Ahmed, Pakistan'da geçtiğimiz yıllarda yaşanan depremde Türk halkının büyük yardım yaptığını söyledi.

Yardımların hala devam ettiğini dile getiren Ahmet, Türk halkının yaptığı yardımları asla unutmayacaklarını kaydetti.

"EĞİTİMDE REFORMA GİDİLECEK"

Pakistan'da eğitim kurumlarında reform başlatılacağını ifade eden Ahmed, Türkiye ile yapılacak işbirliğiyle ülkelerinde İmam hatip okulu açılacağını bildirdi.

Ahmed, "İslam dünyasında kan dökülüyor. Onun için birlikte hareket edeceğiz. Bir araya gelip İslam birliği için çalışmalar yapalım. Sayın Bakanımız gelseydi, bu mesajları verecekti" diye konuştu.

Ülkesinde ilköğretim sonrası öğrencilerin medreselerde eğitim aldığını belirten Ahmed, şöyle devam etti:

"Pakistan'da 25 binden fazla medrese var. Bu eğitim kurumlarında çok sayıda öğrenci öğrenim görmektedir. Türkiye'de imam hatip okullarındaki eğitim modelini biz de Pakistan'da medreselerde uygulayacağız. Öğrencilerimiz hem din ilimlerini öğrenecek hem de dünyevi ilimleri tahsil edecek."

İl Müftüsü Şükrü Özbuğday ise Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkilerin çok daha eskilere dayandığını, iki ülke arasında işbirliğin kesintiye uğramadan devam edeceğini vurguladı.

Ziyaretin ardından Özbuğday, günün anısına Ahmed'e tablo hediye etti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?