Pakistan Kabinesi Hindistan gerginliği için toplanıyor

Pakistan sınırı içine girerek operasyon yapan Hindistan ve Pakistan'dan sıcak saatler ile ilgili farklı rakamlarda açıklamalar gelmeye devam ederken bugün Pakistan'da konu ile ilgili bakanlar kurulu toplanacak

Pakistan Kabinesi Hindistan gerginliği için toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan sınırında dün yaşanan çatışmaya yönelik Hindistan ve Pakistandan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hindistan dün sınırın Pakistan tarafından nokta operasyonu yaptığını ve saldırı hazırlığında olduğunu iddia ettiği militanlara karşı yürütülen operasyonda 35-40 militanın etkisiz hale getirildiğini, 9 Pakistan askerinin de bu operasyon sırasında öldürüldüğünü iddia etmişti.

Pakistan ise operasyon iddiasını yalanladı ve sınırda yaşanan çatışmada 2 Pakistan askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Pakistan Hindistan'ın top ve ağır silahlarla açtığı ateşe karşılık verildiğini ve 8 Hindistan askerinin öldürüldüğünü açıkladı. Ancak bu bilgi Hindistan tarafından doğrulanmadı.

Pakistan 22 yaşında bir Hint askerinin sınırı geçmeye çalışırken esir alındığını duyurdu. Bu bilgi Hindistan tarafından da doğrulandı. Ancak Hindistan askerinin sınırı yanlışlıkla geçtiğini iddia etti.

Bugün bakanlar kurulu toplanacak ve sınırdaki son durumu ve yaşanan saldırıyı ele alacak.

ABD ise sınırdaki gerginliğin düşürülmesi çağrısı yaptı ve tarafları sorunun çözümü için diyalog yolunu seçmeye davet etti.Rusya ise Pakistan'la bölgede "Rutin" olarak değerlendirilen ortak askeri tatbikat yapmaya devam ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 12:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35