banner39

Pakistan 'Kara Gün'ü anıyor

Pakistan'da, Keşmir'in Hindistan tarafından işgal edildiği günün yıldönümü dolayısıyla çeşitli etkinlikler ve protesto gösterileri yapılıyor

Asya 27.10.2013, 11:35 27.10.2013, 11:35
Pakistan 'Kara Gün'ü anıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, Hindistan askerlerinin Keşmir'i işgalinin yıl dönümü nedeniyle protesto gösterisi yapıldı.

Hindistan ordusunun 27 Ekim 1947'de Keşmir'i işgali nedeniyle her yıl yapılan protesto gösterileri, Pakistan'da "Black Day" yani "Kara Gün" olarak adlandırılıyor. Bu yıl da ülkenin hemen her yerinde düzenlenen gösterilerde yüzlerce Pakistanlı ve Keşmirli meydanlara çıkarak Hindistan'ı protesto etti.

İslamabad'da parlamento binasının karşısındaki Cinnah Caddesi'nde Müslüman Enstitüsü tarafından düzenlenen gösteride Pakistanlılar, "Pakistan, Keşmir'i hiçbir zaman terk etmeyecek", "Keşmir'de ölümlere son", "Hindistan, Keşmir'den çekil" yazılı pankartlar taşıdı ve sık sık Keşmir'e özgürlük sloganları attı.

Pakistan ile Hindistan'ın İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla halkı Müslüman olan Keşmir bölgesinde Pakistan hak talep etmiş ancak dönemin Keşmir hükümdarı Hindistan ile anlaşma imzalayarak bölgeyi bu ülkeye vermişti. Bunun üzerine iki ülke arasında ilk Keşmir Savaşı çıkmış ve 27 Ekim 1947 günü Hindistan ordusu Cammu Keşmir bölgesini ele geçirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?