banner15

Pakistan milli kuruluş yıldönümünde Keşmir'e destek

Pakistan'da milli gün kutlamaları dolayısıyla askeri geçit töreni yapıldı, Cumhurbaşkanı Keşmir'e desteklerini sürdüreceklerini söyledi

Pakistan milli kuruluş yıldönümünde Keşmir'e destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'da 23 Mart Milli Günü için resmi tören düzenlendi.

Başkent İslamabad'da geçen yıl inşa edilen meydanda yapılan tören için cep telefonu şebekeleri kesildi ve yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Törene, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Başbakan Navaz Şerif, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif ve diğer üst düzey yetkililer katıldı. Ayrıca, binlerce vatandaş da hazır bulundu.

Askerlerin geçit yaptığı törende yerel olarak üretilen Şahin, Hatf ve Raad adlı nükleer ve konvansiyonel savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip füzelerle Khalid ve Zarrar adlı modern tanklar da gösterildi.

Pakistan Hava Kuvvetlerine ait jetlerin yaptığı gösteri izleyicilerden yoğun ilgi gördü.

"KEŞMİR HALKINA DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK"

Pakistan Cumhurbaşkanı Hüseyin, törende yaptığı konuşmada, orduya Pakistan halkı için yaptığı fedakarlıklar için teşekkür etti. Ülkenin kuzeybatısında teröristlere karşı yürütülen operasyonlarda son aşamaya geçildiğini vurgulayan Hüseyin, Pakistan'ın Keşmir halkına manevi, siyasi ve diplomatik desteğini sürdüreceğini söyledi.

Hint alt kıtasındaki Müslümanların, bağımsız bir İslam devleti kurma taleplerinin 23 Mart 1940 yılında onaylanması, Pakistan'da her yıl 23 Mart Milli Gün olarak kutlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 10:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48