banner15

Pakistan muhalefetinden darbe iddiasına rest

Pakistan muhalefetinin güçlü ismi Khan, Navaz Şerif'i devirmek için Pakistan ordusunun desteğini istemediğini açıkladı

Pakistan muhalefetinden darbe iddiasına rest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan muhalif lideri İmran Khan, pazar günkü protesto gösterilerinin engellenmesi ve ülkeye giriş çıkışların kısıtlanmasının askeri darbeye yol açacağını söylediği iddialarını yalanladı.

Eski Milli kriket kahramanı Khan, Çarşamba günü İslamabad'da düzenlediği mitingte, hükümetin ve hükümet üyelerinin ailelerinin, offshore hesaplarının açıklandığı Panama Belgelerinin incelenmesi için Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in soruşturulacağı sözünü verdi.

"Benim orduya ihtiyacım yok" diyen Khan, arazi yasalarının ihlallerini ve yolsuzlukları açığa çıkaracağını, ordunun müdahalesinin demorkasiyi zayıflatacağını sözlerine ekledi.

Muhalefetin Pakistan Başbakanı Navaz Şerif aleyhine 2 Kasım'da düzenlemeyi planladığı yürüyüş öncesi, başkent İslamabad'da tüm siyasi mitingler, yürüyüş ve protestolar 2 ay süreyle yasaklanmıştı.

Bu sabah Pakistan mahkemesi, muhalefetin protesto gösterisine izin veren kararı açıkladı. Şart olarak da gösterilerin sivil halkın normal yaşantısını bozmaması gerektiği belirtildi.

Merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca'ya ait 11,5 milyon sayfalık belgelerin sızdırılmasının ardından, Başbakan Şerif'in 4 çocuğundan 3'ünün off-shore şirketleri aracılığıyla Londra'da gayrimenkuller satın aldıkları ileri sürülmüştü.

Söz konusu iddialar nedeniyle uzun süredir muhalefetin eleştiri oklarının hedefi olan Şerif'in istifa etmesi talebiyle Yüksek Mahkemeye dava dilekçeleri sunulmuştu. Başvurulardan biri de muhalefet partilerinden İmran Han'a ait. Han, ayrıca Başbakanın istifa etmemesi halinde 2 Kasım'da başkent İslamabad'da on binlerce kişinin katılacağı bir gösteri düzenleyeceklerini açıklamıştı.

İslamabd polisi önümüzdeki günlerde yapılacak hükümet karşıtı protestoları önlemek amacıyla PTI üyesi gençlerin provakasyonlarını önlemek için Rawalpindi'nin ana yola çıkan 114 yolunu nakliye şirketlerinin konteynırlarıyla bloke etti.

TALİBAN KHAN

Pencap hükümeti sözcüsü Syed Hussain Zaeem ise yaptığı açıklamada muhalif lider Khan için "Taliban Khan" tanımlaması yaparak Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) liderini İslamabad'ı işgal etmekle suçladı.

Zaeem, Imran Khan'ın terör grubun lideri Awami Müslüman Ligi (AML) lideri Şeyh Rasheed ile görüştüğünü öne sürerek Khan'ın silahlı eylem planında olduğunu öne sürdü. Kadri ise silah iddialarını yalanladı.

TAHİR KADRİ VE IMRAN KHAN ELELE

Pakistan'ı siyasi krize sürükleyen ve 14 Ağustos'tan bu yana başkent İslamabad'da devam eden hükümet karşıtı gösterilerin en önemli aktörlerinden biri olarak gösterilen din alimi ve Pakistan Halk Hareketi (PAT) lideri Tahir-ul Kadri ise, Kanada'da uzun yıllar ikamet ettikten sonra ani bir kararla ülkesine dönmüştü.

Yapılacak gösteri öncesi yerel basın Tahir Kadri ile İmran Khan'ın güçlerini birleştirdiğini açıkladı.

PTI başkanı Imran Khan telefonda Kadri ile görüştüğünü ve 2 Kasım için planlanan hükümet karşıtı protesto katılmak için PAT liderinin kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

TAHİR KADRİ

Kanada'nın Toronto kentinde yedi yıl kaldıktan sonra Aralık 2012'de Pakistan'a geri dönen ve hükümet karşıtı siyasi bir kampanya başlatan PAT lideri Kadri, 25 Mart 1989'da halen liderliğini yaptığı Pakistan Halk Hareketi adlı siyasi partiyi kurdu.

1999 yılında General Pervez Müşerref Navaz Şerif hükümetini darbe ile devirdikten sonra yapılan ilk seçimde Kadri milletvekili seçildi. Kadri, kendisini siyasetle tanıştıran Şerif'le olan sağlam dostluğun sona ermesinin ardından Şerif hükümetine karşı muhalefet bayrağı kaldırdı. Kadri, daha sonra Şerif'i darbe ile deviren General Pervez Müşerref'in yanında yer aldı. 29 Kasım 2004'te milletvekilliğinden istifa eden Kadri 2005'te Kanada'ya gitti. Hristiyan ve Müslüman alimlerin bir araya geldiği Müslüman-Hristiyan Diyalog Forumu'nun başkanı olan Kadri, Ekim 1981'de değişik dini azınlıklarla dinlerarası diyaloğu başlatan ilk örgüt olan merkezi Lahor'daki Uluslararası Minhaj-ul Kuran Örgütü'nü, ardından Lahor'da Minhaj Üniversitesi'ni ve Minhaj Refah Vakfı'nı kurdu. Dünyanın birçok şehrinde şubesi bulunan Uluslararası Minhaj-ul Kuran Örgütü'ne 2011'de Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından "Özel İstişare Statüsü" verildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 14:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35