banner15

Pakistan o askeri affetmedi; idam verdi

Pakistan'da hırsızlık yaptığı iddia edilen sivil ve savunmasız bir kişiyi öldüren asker sivil mahkeme tarafından idama mahkum edildi

Pakistan o askeri affetmedi; idam verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da sokak ortasında bir sivili öldüren asker idama mahkum edildi. Pakistan’da mahkeme, bir askeri, silahsız bir sivile sokak ortasında çok yakın mesafeden ateş ederek kasten öldürdüğü gerekçesiyle idam cezasına çarptırdı.

Pakistan’ın yerel kanallarından Awaz News’de yayınlandıktan sonra, hem ülkede hem de uluslararası kamuoyunda büyük gürültü yaşatan olay 8 Haziran tarihinde gerçekleşti.

Özel kuvvetlere mensup asker Şehid Zafer, Karaçi’nin göbeğinde bir parkta, silahsız bir sivil olan 22 yaşındaki Sarfraz Şah’a çok yakın mesafeden ateş ederek öldürdü. Bugün yapılan duruşmada Yargıç Beşir Ahmed Khoso, Zafer’i idam cezasına ve 200 bin rupi (4100 TL) tazminat ödemeye mahkum etti. Khoso, Zafer’e hitaben, “Hakkınızdaki Sarfraz Şah’ı öldürdüğünüz iddiaları kanıtlanmıştır. Ölüm cezanızı ilan ediyorum. Aynı zamanda sizi 200 bin rupi tazminat ödemeye mahkum ediyorum” dedi.

Mahkeme ayrıca Zafer’in silah arkadaşı olan diğer beş özel kuvvetler askeriyle, Şah’ı hırzıslık suçlamasıyla bu birliğin önüne sürükleyen bir sivili de ömür boyu hapis ve 100 bin rupi para cezasına çarptırdı.

Mahkemenin bu kararıyla, Pakistan’da ilk kez sivil bir mahkeme, bir muvazzaf ordu mensubunu idama mahkum etmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 15:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35